Yatırım yapmaya başla!

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan “Yöresel Ürünlere Sahip Çıkın” Çağrısı!

Antalya’da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nın açılışına katılan TOBB Başkanı, ekonomik dalgalanmadan kurtulmak ve zengin olmak için yöresel ürünlerimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan “Yöresel Ürünlere Sahip Çıkın” Çağrısı!

Yöresel Ürünler Fuarı’nın (YÖREX) kapıları 10. kez açıldı. 27 Ekim’e kadar ziyaretçilere açık olan fuara 81 ilden, 164 oda ve borsa, 647 kurum ve 18 kalkınma ajansının katılım sağladığı bildirildi. ANFAŞ Fuar Merkezi’nde, Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen fuarın açılışında önemli isimler yer aldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya Valisi – Büyükşehir Belediye Başkanı ile Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın katıldığı açılışa ilgi yoğun oldu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toprağın kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyleyerek, yöresel ürünlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı.

Bu yıl 10.’su düzenlenen fuara katılımcı sayısının her geçen yıl artış gösterdiği belirtildi.

YÖREX10 yıl önce 24 bin kişinin ziyaret ettiği ve sadece 40 ilin katıldığı fuara, günümüzde tüm illerden katılım sağlandığı ve 200 bini aşkın ziyaretçiye ulaşıldığı bildirildi. Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine herkesin bu fuarda buluştuğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, bunda en çok da kadınlarımızın payı olduğunu ifade etti.

Yapılan çalışmalarda büyük katkısı olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkürlerini iletti. Her ilin kendine özgü lezzetlerinin fuarda sergilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda dünya ile de buluşmasının sağlandığını vurguladı.

YÖREX’te üreticiler ile perakendecilerin bir araya gelerek yeni iş ilişkilerinin doğduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar Gaziantep baklavası, Malatya kayısısı ve Aydın incirinin Avrupa’da tescillendiğini, bu tür tescillerin küresel pazara girilmesi açısından çok önemli olduğunu aktardı.

Ekonomik sıkıntılardan kurtulmak ve zengin olmak için yerel ürünlere sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.

Yöresel Ürünler Fuarıİnsanlarımızın öncelikle toprağın kıymetini bilmesi gerektiğini söyleyen TOBB Başkanı, son dönemde yaşanan ekonomik sorunların üstesinden gelinmesi için yöresel ürünlerimize ağırlıklı vermemiz gerektiğini söyledi. Fransa ve Hollanda’nın sadece tek bir peynir çeşidi ile markalaştığını, öte yandan bizde 200’den fazla peynir çeşidi olduğunu belirtti.

Yine ticaret boyutuna bakıldığında bu ülkelerin yılda 3-4 milyar dolarlık ihracat yaparken, Türkiye’de bu rakamın sadece 100-200 milyon dolar seviyesinde olmasından şikayet etti. İnsanlarımızın artık doğal ürünlere daha fazla ilgi duyduğunu, bu nedenle de bu alana odaklanılması gerektiğini dile getirdi.

Yöresel ürünlere yönelik farkındalığın artırılması gerektiğini söyleyen Antalya Valisi Münir Karaloğlu bu fuarın hem ülkemiz hem de Antalya’nın bir markası haline geldiğini söyledi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ise fuarın birliğin ve beraberliğin buluşması olduğunu söyleyerek, “Yöresel ürünler bu ülkenin toprağıdır, kültürüdür, tarımıdır. Antalya 30 yıldan bu yana yöresel ürünlerini dünyaya tanıtan bir ildir.” ifadesini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum