Yatırım yapmaya başla!

TOBB Başkanı Tüm Olumsuzluklara Rağmen Yıl Sonunda %1 Büyüme Bekliyor

Ülkemizin son dönemde tüketim azlığı yaşadığını ve işlerin durma noktasına geldiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, bunlara rağmen sene sonunda ekonomide %1 büyüme beklediğini dile getirdi.
TOBB Başkanı Tüm Olumsuzluklara Rağmen Yıl Sonunda %1 Büyüme Bekliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) istişare toplantısına katıldı. Toplantıda 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na değindi. Türkiye ekonomisinin genel durumu hakkında değerlendirme yapan Hisarcıklıoğlu, yıl sonu büyüme tahminlerini paylaştı.

TOBB Başkanı, son dönemde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2019 sonunda %1 ekonomik büyüme bekliyor.

TOBB Başkanı Büyüme TahminiSon dönemde iç piyasada tüketimin düştüğünü, işlerin azaldığını ve nakit akışının yavaşladığını söyleyen Hisarcıklıoğlu bunlara bağlı olarak ödemelerin aksadığını belirtti. Ödeme yapamayan şirketlerin mali açıdan çok ciddi sıkıntı çektiği ve sık sık duyduğumuz iflaslar da bunun göstergesi oldu.

Ancak yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen olumlu beklentisini koruyan Hisarcıklıoğlu, sene sonunda ekonomide %1 büyüme öngörüyor. 2020 yılı için beklentisini ise %5 olarak açıkladı. Büyüme hedeflerini düşürmemesinin altında yatan en büyük etkenin, özel sektörün güçlü duruşu ve başarısı olduğunu sözlerine ekledi.

İş dünyası olarak Barış Pınarı Harekatı’nda hükümetin yanında olduklarını vurguladı.

Barış Pınarı HarekatıTürk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Ulusal Ordusu tarafından, Türkiye’nin güney sınırında yapılan operasyonda 700’den fazla terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonun başladığı günden itibaren birçok ülke Türkiye’ye destek olmadığını ve dahası yaptırım uygulayabileceğini bildirdi.

Tüm tehditlere rağmen çıktığı yoldan geri dönmeyen TSK, ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde harekata son verdi. Hisarcıklıoğlu bu olaylar yaşanırken ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini, bunun da ekonomiyi etkilediğini söyledi.

190 ülkedeki meslektaşları ile bir araya gelerek harekata yönelik görüşme yaptıklarını ve destek istediklerini belirtti. Ancak uluslararası alanda Türkiye’nin yanında bir tane bile destekçi bulamadıklarını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Taner Berksoy, ekonomiye destek verilmek isteniyorsa Ar-Ge ve inovasyon alanlarına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Taner BerksoyGeçtiğimiz yıllarda dünyanın yaşadığı ekonomik buhranlara değinen Berksoy, Türkiye’nin bu dönemleri fırsata çevirdiğini belirtti. Ülkemizde asıl yatırımların bu dönemlerde yapıldığını söyleyen deneyimli isim bundan sonraki süreç için önerilerini paylaştı.

İşletmelere verilecek teşviklerde yenilikçi çalışmalara öncelik verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Burada iyi bir planlama olmalı ve üretimde ne yapmak istiyorsanız onu geliştirecek teşvikler vererek gelecek için Ar-Ge ve inovasyonu sanayinin temeline oturtmalısınız” ifadesini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum