Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOBB Başkanı Vergi Sisteminde Köklü Değişiklik Çağrısında Bulundu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yasa dışı ekonomi ile mücadele kapsamında, vergi kaçırmanın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
TOBB Başkanı Vergi Sisteminde Köklü Değişiklik Çağrısında Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, katıldığı “Yasa Dışı Ticaretle Mücadelenin Önemi Konferansı” etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu açıklamasında, vergi sisteminde reform yapılması gerekliliğine dikkat çekti.

TOBB Başkanı konuyla ilgili açıklamasında, “Amacımız, hem daha düşük vergi oranları uygulaması hem de vergi sisteminin basit ve anlaşılabilir şekilde tasarlanması olmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘Yasa Dışı Ticaretin Başlıca Sebebi Kaçakçılık’

Yasa dışı ekonomiyle mücadelenin kalkınmanın odak noktası olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bunun toplumun tamamını ilgilendirdiğini, kamu kurumları, iş dünyası ve akademisyenlerin etkin iş birliği içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

TOBB Başkanı yasa dışı ticaretin büyük bir sorun olduğunu belirterek, bunun başlıca sebebinin kaçakçılık ve vergi ihlali olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu yasa dışı ticaret nedeniyle yaşanan gelir kaybının tahminleri aştığını ve sadece 4 sektörden kaynaklı vergi gelir kaybının 50 milyar lirayı geçtiğini belirtti.

Buradaki kaybın, 2021 ÖTV gelirlerinin neredeyse 4’te 1’ine denk geldiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Yani, yasa dışı ticaret, kamu gelirlerinde çok önemli bir kayba neden olmaktadır. İş dünyamız için en önemli unsur, aynı şartlarda rekabet edebilmektir. Ancak kayıt dışı kalan şirketler, işini dürüst yapan şirketlerimizin rekabet gücünü önemli ölçüde azaltmaktadır” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu: Vergi Artışları Kayıt Dışını Artırıyor

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu dünyada sürecin hızlı değiştiğine dikkat çekerek, kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Mevzuatın teknolojik gelişmeler ile harmanlanması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, her vergi artışının kayıt dışını artırdığını belirtti.

Vergide aşılmaması gereken sınırlar olduğunu belirten TOBB Başkanı, “Onlar aşılırsa, ‘daha fazla vergi toplayayım’ derken, daha az toplamak riskiyle karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle amacımız, hem daha düşük vergi oranları uygulaması ve hem de vergi sisteminin basit ve anlaşılabilir şekilde tasarlanması olmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Vergi tabanını genişletmeye yönelik tedbirler alınması gerektiğini ve bu bakış açısıyla vergi sisteminde köklü ve yapısal bir reforma ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. Hisarcıklıoğlu ayrıca bu konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklayacağı “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı”na çok kapsamlı ve detaylı görüş verdiklerini ifade etti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu