Yatırım yapmaya başla!

TOBB Başkanı: “Ticaretin Gelişmesi Küresel Barışa Giden En Kısa Yoldur”

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, küresel ekonomideki en önemli risk unsuru olarak korumacılığı gösterirken, ticaretin gelişmesinin küresel barışa giden en kısa yol olduğunu söyledi.
TOBB Başkanı: “Ticaretin Gelişmesi Küresel Barışa Giden En Kısa Yoldur”

Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) işbirliğiyle düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklığıoğlu, günümüzde küresel ekonomiye en büyük tehditin korumacılık ve engeller olduğunu söyledi.

Küresel barışa giden en kısa yolun ticaretin gelişmesi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Asya-Pasifik bölgesinin dünya nüfusunun %40, küresel ticaret hacminin %30 ve dünya ekonomik büyüklüğünün %23’ünü kapsadığını söyledi.

Dünya ekonomisindeki büyümenin %60’ını Asya-Pasifik ülkelerinin sağladığını söyleyen TOBB Başkanı, dünyanın geri kalanından daha hızlı büyümeye devam edeceğini belirtti.

Söz konusu bölgenin küresel ticaret hacmi içindeki payının 10 sene önce %28, günümüzde ise %30’a ulaştığını, yılda 5,2 trilyon dolar ithalat yaptıklarını ve bizim buradan aldığımız payın sadece 12 milyar dolar olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, Asya-Pasifik ülkelerinin yılda 470 milyar dolar uluslararası yatırım yaptığı gerçeğinin de altını çizdi.

Bugüne kadar bu ülkelerden ancak 7 milyar dolar FDI çekebildiğimizi, bu tabloyu değiştirmek için bir takım çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. Meksika’nın 4 bin kilometre, Brezilya’nın 5 bin kilometre, İsrail’in 5 bin 600 kilometre olan ihracat menzilinin Türkiye için sadece 2 bin 900 kilometre olduğunu bildirdi.

Yeni pazarlara açılma hamlesine ihtiyacımız olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, küresel ekonomi için Asya-Pasifik bölgesinin önemine dikkat ettiklerini vurguladı.

TOBB Başkanı bu bölgedeki ülkelerle Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerinin olması gereken düzeyin gerisinde olduğunu, amaçlarının buradaki iş dünyasıyla Türk iş sektörü arasında güçlü ve kalıcı ekonomik entegrasyonu sağlamak olduğunu ifade etti.

Bu amaçla atılan adımlar sayesinde Türkiye’nin bölgedeki görünürlüğünün artacağını, bugüne kadar istenilen ölçüde ekonomik ilişki kurulamayan Asya ülkelerine yakınlaşma sağlanacağını dile getirdi. Dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin Uzak Asya’ya kaydığını, burada her türlü ürün ve farklı kalitede üretim sağlandığını, ekonomik büyümeler ile mal ve hizmet ithalat artışı ile dünya ortalamasının üzerinde bulunduğunu bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 100 milyar dolar mal ve 43 milyar dolar hizmet ihracatına sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Avrupa’nın 6. büyük tedarikçisi konumuna geldiğini, sahip olduğumuz potansiyeli yeni işbirliği ve ortaklıklarla göstererek, ticari yatırımları artırmayı hedeflediğimizi belirtti. 10 yıl önce 75 bin olan kadın girişimci sayısının bugün 110 bine çıktığını, ticaret zenginliğimizin artmasında büyük payları olduğunu söyledi.

Bunun yanında sağlık, eğitim, turizm gibi konularda da ülkemizin hızla geliştiğini sözlerine ekledi. Bir diğer önemli konuyu ise ticaretin kolaylaştırması olarak gösterdi. Küresel ekonomiye en büyük tehditin korumacılık ve engeller olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu durumdan en çok bizim gibi gelişen ülkelerin zarar gördüğünü söyledi.

CACCI Başkanı Jemal Inaishvili, yapılan konferans ile Uzak Doğu ve CACCI ülkelerinin ilgilerini Türkiye’ye çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Türkiye’nin daha da güçleneceğini öngören Inaishvili, bu ülkenin iktisadi olarak büyümesine tanıklık ettiğini, çok geniş bir coğrafyada çok önemli görevler üstelendiğini, sadece kendi ekonomisinde değil, dünya ekonomisinde de önemli rol üstlendiğini ifade etti. İş dünyasında ekonomik durumun hangi koşullarda olursa olsun bir çözüm bulunduğunu, oluşan fırsatlardan da Türkiye’nin yararlanması gerektiğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum