Yatırım yapmaya başla!

TOBB Başkanı: Bankalar Faiz İndirimini Kredilere Bir An Önce Yansıtmalı

Para Politikası Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği %4,25’lik faiz indirim kararını yorumlayan TOBB Başkanı, sıranın bankalarda olduğunu belirterek, bu düşüşün bir an evvel kredilere yansıtılmasını istedi.
TOBB Başkanı: Bankalar Faiz İndirimini Kredilere Bir An Önce Yansıtmalı

Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indirimi kararını yorumlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, enflasyondaki iyileşmenin faiz indiriminde etken olduğunu söyledi. Atılan adımın bankaların fonlama maliyetleri ve mevduat faizlerini düşüreceğini söyleyerek, şimdi elini taşın altına sokması gerekenlerin bankalar olduğunu ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, Para Politikası Kurulu’nun 2 aylık faiz indirimini önden yüklediğini söyledi.

TOBB Başkanı Rifat HisarcıklıoğluBankanın enflasyondaki genel iyimser tabloyu ve küresel piyasalardaki likidite görünümünü dikkate alarak büyük bir faiz indirimi yaptığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu kararın iş dünyasına moral verdiğini aktardı.

Kurulun büyümeye yönelik iktisadi faaliyette ılımlı bir toparlanma eğilimi olduğunu belirten açıklamalar yaptığını söyledi. Ekonomideki toparlanmanın kademeli bir şekilde devam edeceğinin öngörüldüğünü dile getiren TOBB Başkanı, indirim kararının önümüzdeki aylarda da devam etmesini istediklerini belirtti.

Bankaların yapılan indirim kararını bir an önce kredi faizlerine yansıtmaları gerektiğinin altını çizdi.

İndirimler Kredilere YansıtılmalıMerkez Bankası’nın adımının ardından bankacılık sektöründe çağrıda bulunan Hisarcıklıoğlu, faiz indirimi ile hem bankaların fonlama maliyetini hem de mevduat faizlerini düşüreceğini hatırlattı.

Dolayısıyla bir sonraki adımın bankalardan gelmesi gerektiğini ve onların da elini taşı altına sokması gerektiğini söyledi. Kredi faizlerinde düşüş olmasının piyasaları canlandıracağını, reel sektörün ve ekonomimizin yeniden hareket geçeceğini, yatırımların ve istihdamın artacağını söyledi.

Öte yandan uzmanlar faiz indiriminin işe yarayabilmesi için Hazine, kredi ve mevduat faizlerinin de düşürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Diğer Faiz Türleri de DüşürülmeliTOBB Başkanı’nın açıklamalarına paralel yönde açıklamalarda bulunan bazı ekonomistler, Merkez Bankası’nın yeni faiz oranları üzerinden piyasaya likidite sağlaması gerektiğini düşünüyor.

Tek başına politika faizinde indirim olmasının yeterli olmayacağı, ancak piyasaya para sağlanması ve diğer faiz türlerinin düşürülmesiyle ekonominin canlanacağı belirtiliyor. Merkez Bankası’ndan elde edilen kaynakların maliyeti düştükçe, kredi faizlerinin de buna paralel olarak düşüş göstereceği yorumlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum