Yatırım yapmaya başla!

TMSF Bankada Parası Olanlara Zaman Aşımı Uyarısı Yaptı!

TMSF, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibi olanlarla ilgili zaman aşımı uyarısında bulundu. Detaylar haberimizde..
TMSF Bankada Parası Olanlara Zaman Aşımı Uyarısı Yaptı!

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF), zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar ile Müflis TYT Bank A.Ş. zaman aşımına uğrayan hesaplara yönelik bir duyuru yayımladı. Bankada parası olanları yakından ilgilendiren haberimizin detayları şöyle;

Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre; bankada parası olanlar, 10 yıl içerisinde herhangi bir işlem yapmazsa zaman aşımına maruz kalacak.

Söz konusu madde gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebinden veya herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içerisinde hiçbir işlem yapılmamışsa, zaman aşımına tabi tutulacak.

Yönetmeliğin 8. maddesine göre zaman aşımına uğrayan hesapların listesi, Şubat ayının başından itibaren duyurulacak.

Zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu ve emanetlerin listesi bankaların kendi internet sitelerinde Şubat ayının başından itibaren açıklanacak. Konsolide olarak da TMSF ile kuruluş birliklerinin internet sitelerinde Mayıs ayının sonuna kadar duyurulacak.

15 Haziran 2018 tarihine kadar hiçbir hareket görmeyen hesaplara ait listeler, söz konusu kuruluşların internet sitelerinden “Zaman Aşımı Sorgusu” bölümünden bakılabilecek.

Listede ismi bulunan kişilerin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için 15 Haziran’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Hak sahiplerinin hesaplarıyla ilgili işlem yapabilmek için belirtilen tarihe kadar, kendi bankalarının şubeleri veya genel müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Geçtiğimiz yıl da zaman aşımına uğramış ve bankalarda unutulan hesaplar TMSF’ye devredilmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standars & Poor’s, Türk bankalarının karlarında düşüş bekliyor.

S&P analistleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre; Türkiye bankarının 2018 yılında kar oranlarında düşüş olması öngörülüyor. 2017 yılı boyunca küçülen borç hacminin ve 2018 yılının Ocak ayından itibaren %20’den %22’ye yükselen kurumlar vergisinin bu beklentide etken olduğu belirtildi.

Düşüş beklentisinin diğer nedenler arasında ise; hükümetin mali teşvik paketinde yer alan kredilerdeki düşüş, yüksek enflasyon ve bununla başa çıkabilmek için para politikasındaki sıkı duruş gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum