Yatırım yapmaya başla!

TMSF Son 15 Yıldaki Satışlardan 8 Milyar Dolar Gelir Sağladı

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesi ile gündeme gelen TMSF satışlarından, son 15 yılda 8 milyar dolardan fazla gelir elde edildiği bildirildi.
TMSF Son 15 Yıldaki Satışlardan 8 Milyar Dolar Gelir Sağladı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 2003 yılından bu yana bünyesindeki 68 şirketin satışından 8 milyar 181 milyon 277 bin dolar ve 1 milyar 85 milyon 426 bin TL gelir elde etti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in meclis gündemine taşıdığı konuya, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklık getirdi.

Ömer Fethi Gürer TMSF’nin gerçekleştirdiği satışlar ve elde ettiği gelirler soru önergesini meclis gündemine taşıdı.

Gürer, Başbakan Binali Yıldırım’a 2003 yılından beri TMSF tarafından satılan; fabrika, liman, taşınmaz, işletme, gazete, televizyon ve radyo sayısı ile bunlardan ne kadar gelir elde edildiğini sordu. Önergeye cevap veren isim Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek oldu. Ticari ve İktisasi Bütünlük kapsamındaki 68 satıştan 8 milyar 181 milyon 277 bin dolar ve 1 milyar 85 milyon 426 bin TL gelir elde edildiğini söyledi.

6183 Amme Alacakları Tahsili Usulü Kanunu kapsamında, 1265 adet taşınmazın satışı gerçekleşti.

Şimşek, bu satışların ihale bedelinin 876.841.196,30 TL olduğunu bildirdi. TMSF’nin mülkiyetindeki 5270 adet taşınmazın ise 2.472.938.439 TL bedelle satıldığını açıkladı. OHAL döneminde yayınlanan, Muhtelif Kanun Hükmünde Kararnameler kapsamında satılan gazete, radyo ve televizyon sayısının 62, bunların toplam bedelinin ise 27.634.830 TL olduğunu söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu satışlarda halkın hakkının olduğunu belirtti.

Gürer, Maliye Bakanı’nın 15 yılda 60 milyar dolar satış kalemi açıkladığını, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ise 8 milyar dolar gelir elde ettiklerini söylediğini vurguladı. Bu satışlarda halkın hakkının olduğunu, işçinin, esnafın ve çiftçinin gelirinin artmadığını, mağdurların sayısının çoğaldığını söyleyen Gürer; “Hükümet satış yolu ile önemli gelir sağlamış ancak ekonominin mevcut durumuna bakıldığında sata sata çözüm oluşmamış” ifadesini kullandı.

Bu arada ziyaretçilerin satış ilanlarına ve bilgilerine çok daha kolay ulaşabilmesi amacıyla TMSF’nin internet sitesinin yenilendiği bildirildi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal; 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimi sonrasında başlayan OHAL sürecinde, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen ve FETÖ terör örgütü ile ilişkisi olduğu saptanan şirketlerin satış işlemlerinin medya ve basın kuruluşlarının çözümlemesi çalışmalarının TMSF’nin görevleri arasına eklendiğini söyledi.

Bu doğrultuda kurumun internet sitesine giren ziyaretçileri, işlemlere daha kolay ulaşıp takip etmesi amacıyla yenilendiğini, artık daha erişilir ve anlaşılır hale getirildiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum