Yatırım yapmaya başla!

TMSF: Kayyum Atanan Şirketlerden En Çok İnşaat Sektöründekiler Zorladı

TMSF Başkanı Muhittin Gülal, kayyum atanan şirketler arasında kendilerini en çok inşaat alanındakilerin yorduğunu söyleyerek, yaşanan sorunları anlattı.
TMSF: Kayyum Atanan Şirketlerden En Çok İnşaat Sektöründekiler Zorladı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhittin Gülal, kayyum atanan şirketler hakkında genel bir değerlendirme yaptı. Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Gülal, söz konusu şirketler arasında kendilerini en çok inşaat sektöründe faaliyet gösterenlerin zorladığını ve işlerin hiç de hayal ettikleri gibi gitmediğini söyledi.

TMSF kayyumluğunda yönetilen Dumankaya, Fi Yapı ve İnanlar olmak üzere üç tane inşaat şirketi bulunuyor.

TMSF Başkanı Muhittin Gülalİnşaat sektöründe işlerin planlandığı gibi gitmediğini ve olağanüstü bir durum olduğunu aktaran Gülal, daire satışlarında birtakım zorluklar yaşandığını ve bunun da işleri aksattığını söyledi. Bu bağlamda yaşanan mağduriyetleri telafi etmek amacıyla çalışma başlattıklarını bildirdi.

Sektördeki ve şirketlerdeki finansal sıkıntılar nedeniyle hareket alanlarının çok kısıtlı olduğunu söyleyen Gülal, birçok inşaat şirketinin bankalara borçlu olduğunu anlattı. Borçları ödenmeden dairelerin üzerindeki ipotekler kaldırılamadığı için bu alanda ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

21 Haziran 2018 tarihinde Dumankaya ve Fi Yapı Grubu’nun yarım kalan inşaatları Alman Dress&Sommer liderliğindeki konsorsiyumla tamamlanmak üzere işbirliği anlaşması imzalandı.

Dumankaya ve Fi Yapı GrubuFlagman Capital, Eurabau GmbH, CPB Project Development GmbH ve Drees&Sommer söz konusu projeleri tamamlamak için yurt dışından 450 milyon Euro kredi tahsis etmişti. TMSF Başkanı Gülal, sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle inşaatların aksadığını ve satışların yapılamadığını anlattı. Dumankaya ve Fi Yapı’da yaşanan binlerce mağduriyetlerin ise giderilerek, tapuların teslim edildiğini dile getirdi.

Yaşanan mağduriyetlerle ilgili gazetecilerden çok soru gelirken, Başkan Gülal, hiç başlanmamış projelerdeki gelişmelere bağlı olarak yeni bir yol haritası çizileceğini aktardı.

İnşaatlar Yarım KaldıFi Yapı ile herhangi bir şantiye çalışmasına girişilmediğini söyleyen ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Dumankaya mağduru; Dumankaya Grubu’nun Modern Collection, Hİ FİT, Flex Ofis, Mozaik ve Adres’teki projelerinin konutlarındaki inşaat çalışmalarının da yürütülmediğini söyledi. Mozaik projesinde birçok kişiden ödeme alındığını fakat buna rağmen inşaatı ilerlemediğini, bu konuda TMSF yönetiminden bir kez daha açıklama beklediklerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum