Yatırım yapmaya başla!

Darbe Girişimi Sonrası TMSF’ye Devredilen Şirketlerin Aktif Büyüklüğü 60 Milyar Liraya Ulaştı

FETÖ darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında yüzlerce şirketin yönetimine kayyum atandı. TSMF bünyesinde yönetilen 885 şirketin aktif büyüklüğü 58,98 milyar liraya ulaştı.
Darbe Girişimi Sonrası TMSF’ye Devredilen Şirketlerin Aktif Büyüklüğü 60 Milyar Liraya Ulaştı

Bugün, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türkiye’de darbe girişiminde bulunarak, 250 vatandaşımızın şehit olduğu günün üçüncü yıl dönümü. 2016 yılının, 15 Temmuz’unu 16’sına bağlayan gece, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki bir grup asker tarafından yapılan darbe teşebbüsü, binlerce vatandaşın sokağa dökülmesiyle püskürtülmüştü.

Bugün de o üzücü günde hayatını kaybedenlerin anısına yurdun her yerinde çeşitli anma törenleri düzenlenecek. FETÖ soruşturması kapsamında binlerce kişi görevinden alınıp, kurumlar hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Bu kapsamda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen şirket sayısı son verilere göre 1022’ye ulaşırken, bunlardan 885 tanesinin aktif büyüklüğü 60 milyar liraya yaklaştı.

FETÖ darbe girişimi sonrasında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile birçok şirkete kayyum atanmıştı.

Kayyum Atanan Şirketler2016 yılının Eylül ayı sonrasında darbe girişimi soruşturması kapsamında, birçok şirketin sahipleri ve yöneticileri gözaltına alınmış, şirketlerin yönetimine de kayyum atanarak TMSF’ye devredilmişti. Aralarında; Aydınlı Giyim, Koza İpek, Boydak ve Uğur Soğutma gibi ülkenin en köklü kurumlarının bulunduğu şirketlerin 885’inin aktif büyüklükleri ise 58,98 milyar liraya dayandı.

O tarihten bu yana söz konusu şirketlerin aktif büyüklüğü %16 oranında arttı. Kayyum atanan şirketlerde kimsenin mağdur olmaması ve işleyişin durmaması adına TSMF elindeki tüm yetkileri kullanarak, 44 bin kişinin istihdamının sürmesini sağladı.

Söz konusu şirketler TMSF’ye devredildikten veri özkaynakları %10, ciroları ise %24 oranında arttı.

TMSF Şirketleri31 Mart itibarıyla, TMSF bünyesinde yönetilen şirketlerin aktif büyüklüğü 58,98 milyar lira, özkaynakları 22,56, toplam ciroları 7,93 ve güncel dönem karları 0,98 milyar lira olarak gerçekleşti. Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile toplamda 15 kamu görevlisi TMSF’den uzaklaştırıldı.

FETÖ ile ilişkisi olduğu düşünülen şirketlerden dört tanesinde hisse, birinde ise ticari ve iktisadi bütünlük satışı gerçekleşti. Kayyum atanan şirketlerin en büyükleri arasında; Boydak, Koza İpek, Aydınlı Giyim ve Uğur Soğutma yer alırken, sadece bu dördünde istihdam eden kişi sayısı 22 bin civarında.

Boydak, TMSF’ye aktarıldıktan sonra aktif büyüklüğünü %47 artırarak 11,28 milyar liraya, Koza 44 artırarak 7,66 milyar liraya, Aydınlı %84 ile 4,49 milyar liraya ve Uğur Soğutma %28 artırarak 2,63 milyar liraya yükseltti. 31 Mart itibarıyla cirolarındaki değişime baktığımızda; Boydak %23 artışla 2,85 milyar lira, Koza %124 artışla 0,49 milyar lira, Aydınlı %48 artışla 0,69 milyar lira ve Uğur %24 artışla 0,38 milyar lira ciroya ulaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum