Yatırım yapmaya başla!

TMSF Bünyesindeki Şirketlerde 44 Bin Kişi İstihdam Ediyor

TMSF kayyumluğunda yönetilen 928 şirkette 44 bin 282 kişi istihdam ederken, bu şirketlerin devralındıktan sonra %29 büyüdüğü bildirildi.
TMSF Bünyesindeki Şirketlerde 44 Bin Kişi İstihdam Ediyor

Koza Altın İşletmeleri’ne ait Kayseri Himmetdede altın madeninde düzenlenen basın toplantısında konuşan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, 928 adet şirkete kayyum atandıklarını söyledi. Hukuki düzenlemelere göre kayyum olarak atandıkları şirketlerin ekonomik devamlılığında tehlike söz konusu olduğunda satışın gündeme gelebildiğini belirten Gülal, bu şirketlerde toplamda 44 bin 282 kişinin istihdam ettiği bilgisini verdi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, kısa vadede Koza Altın için bir satış ihtimalinin görünmediğini söyledi.

Bu şirketlerin satışının sürdürülebilirlik üzerine kurulu olduğunu ifade eden Gülal, ekonomik devamlılığında tehlike olduğu durumlarda satışın gündeme gelebileceğini açıkladı. Şimdilik Koza Altın için böyle bir tehlikenin bulunmadığını, dolayısıyla da satışının gündemde olmadığını aktardı.

Gülal, kayyum atandıkları büyük gruplarla ilgili olarak en azından mahkeme süreçlerinin netleşmesini ve ondan sonra satışıyla alakalı kararların alınması gerektiğinin daha doğru olduğunu dile getirdi İyi performans gösteren bir şirketin her daim alıcısının çıkacağını sözlerine ekledi.

2016 yılında yaşanan FETÖ darbe girişiminden sonra, hükümetin birçok şirkete kayyum atadığını belirtti.

Bunlar arasında Koza Holding, Kaynak Holding, Dumankaya ve Boydak Holding gibi isimlerin olduğunu söyleyen Gülal, bunların bazıları hakkında müsadere kararı çıktığını, bazıları hakkında da bu kararın çıkmasının beklendiğini söyledi. Şirketin hisselerinin devlete geçmesi anlamına gelen müsadere kararı çıktıktan sonra aksiyon almanın çok daha kolay olacağını ekledi.

Şu anki hukuki altyapı ile Koza’yı satmalarının zaten mümkün olmadığını söyleyen Gülal, Koza Altın’ın eski sahibi Akın İpek’in İngiliz mahkemelerinde açtığı dava konusuna da değindi. TMSF’nin İngiltere’de kurulu Koza Ltd. üzerinde iddia ettiği haklar aleyhine davalar olduğunu, mahkemenin 6-8 hafta içerisinde karar vermesinin beklendiğini dile getirdi.

Boydak ve Naksan Holdinglerin aktif büyüklük açısından en büyük gruplar olduğunu, dolayısıyla da satışının biraz zor olacağını belirtit.

Boydak’ın mobilya sektörünün %60’ına hizmet verdiğini, pazar payı bu denli yüksek olan bir firmanın satışının da zor olacağını dile getirdi. Gayrimenkul geliştirme şirketi Dumankaya’nın projelerinin aşamalarından bahseden Gülal, Dumankaya Grubu ve Fi Yapı Grubu geçen yılın Haziran ayında yarım kalan inşaat projelerini bitirmek üzere Alman Drees & Sommer liderliğindeki konsorsiyumla işbirliği anlaşması yaptığını söyledi.

TMSF’nin elinde 20-25 yıllık dosyalar olduğunu, bunlar arasında borçlarını kapatmaya en yakın olan şirketin Çukurova Grubu olduğunu aktardı. Tamamlanmaya yakın birkaç dosya olduğunu, bunlar arasında en yakın olanın ise bugüne kadar 2,3 milyar dolarlık tahsilat yaptıkları Çukurova Grubu olduğunu ifade etti. Son faaliyet raporuna göre Pamukbank için Çukurova Grubu’ndan 2.25 milyar dolar, İnterbank için 154 milyon dolar tahsilat yapıldığı bilgisini verdi.

TMSF kayyumluğunda yönetilen 928 şirket olduğunu ve bunların 2018 sonu itibarıyla cirolarının 31,6 milyar lira olduğunu söyledi.

21,2 milyar lira özkaynağa sahip şirketlerin aktif büyüklüklerinin 57,8 milyar lira olduğunu ifade eden TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, 44 bin 282 kişinin bu şirketlerde çalıştığını açıkladı. TMSF yönetimine geçtikten sonra şirketlerin yaklaşık %29 oranında büyüme sağladığını, 323 tanesinin gayrifaal olduğunu ve tasfiye sürecinin başladığını bildirdi.

Bir önceki yıl yaklaşık 6.3 ton altın çıkaran Koza Grubu’nun, geçen yıl %28 oranında artışla 8.4 ton altın çıkardığını, bünyesinde 11 şirket barındıran Koza Grubu’nun; sivil havacılık, madencilik, turizm, inşaat ve gıda olmak üzere birçok alanda faaliyet gösterdiğini anlattı. Söz konusu grubun 2018 yılındaki konsolide net karını %105 artırarak 942 milyon liraya, nakit tutarını %37 artırarak 2,78 milyar liraya ve gelirlerini %61 artırarak 1,7 milyar liraya çıkardığını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum