Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TMO Genel Müdürü: Uzun Aylar Kullanılacak Gıda Stoklamaya Gerek Yok

Trükiye bir tarım ülkesi olduğunu hatırlatan TMO Genel Müdürü Güldal,  gıda sıkıntısı yaşanmayacağını ve ürün stoklamanın doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etti.
TMO Genel Müdürü: Uzun Aylar Kullanılacak Gıda Stoklamaya Gerek Yok

Türkiye‘de koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte halk marketlere akın etti. Birçok kişi sokağa çıkma yasağı olur endişesi ve Covid-19 salgınından etkilenmemek amacıyla kendisine uzun süre yetecek gıda ve temel ihtiyaç alışverişi yaptı.

Özellikle makarna, bakliyat, temizlik malzemeleri ve kişisel koruma gibi ürünlere yoğun bir talep olduğu öğrenildi. Gelen şikayetler üzerine yetkililer gıda stokunda hiçbir şekilde sıkıntı olmadığını ve tüketicilerin taleplerini kesintisiz bir şekilde karşılanacağını bildirdi. Aynı durumun devam etmesi üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi’nden bir açıklama geldi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Güldal, Türkiye’de gıda ürünü arzından herhangi bir sıkıntı olmayacağını söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Güldal Gıda Stoku AçıklamasıVatandaşların salgın hastalığın yaşandığı şu dönemde gıda ürünleri konusunda endişeye kapılmaması gerektiğini söyleyen Güldal, Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu hatırlattı. Üretimin şu anda aynı şekilde devam ettiğini ve yeterli gıda stokunun mevcut olduğunu dile getirdi.

Marketlerdeki yoğun alışveriş konusunda değerlendirme yapan Güldal, uzun aylar yetecek kadar ürün stoklamaya gerek olmadığını dile getirdi. Bu ürünlerin son kullanma tarihi olduğuna da dikkat çekerek, fabrikaların çalıştığını ve üretimin devam ettiğini aktardı.

Türkiye’nin 18 milyar dolarlık tarım ihracatı yapan bir ülke olduğunu ve böyle bir gerçek altında birkaç aylık dönemde gıda sıkıntısı yaşanacağına dair oluşan endişenin doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etti.

TMO’nun piyasaya zamanında müdahale ettiği, eldeki çeltik ve pirinç miktarında sıkıntı olmadığı ifade edildi.

Pirinç Satışı Nisan'da BaşlıyorÜlke genelinde 154 satış noktasında bakliyat, pirinç ve hububat gibi ürünlerde hem toptan hem de perakende satışların devam ettiği belirtildi. TMO Genel Müdürü, hububat ve bakliyat sektörünün kendilerinden ürün alıp piyasaya sunduğunu bu süreçte fiyat konusunda tüketicinin mağdur olmamasına özen gösterildiğini dile getirdi.

Ofisin 2019 yılından bu yana çeltik alımı yaptığını söyleyen Güldal, Nisan ayından itibaren çeltik satışına başlanacağını duyurdu. Piyasada ürün ve hammadde sürekliliğini sağlanması, arz sıkıntısı ve fiyat artışları olmaması için sene başında başlatılan pirinç satışlarının önümüzdeki aylarda da devam edeceğini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum