Yatırım yapmaya başla!

TMO Ocak 2020’de Ton Başı Mısır Fiyatının 1250 TL Olacağını Duyurdu

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 2020 yılının Ocak ayından itibaren iç pazardaki mısır satış fiyatının ton başına 1250 lira olarak belirlendiği açıklandı.
TMO Ocak 2020’de Ton Başı Mısır Fiyatının 1250 TL Olacağını Duyurdu

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından üreticiden satın alınan mısırın iç piyasa fiyatına ilişkin belirlemelerin tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. Buna göre 2020 yılının Ocak ayı itibarıyla ton başına mısırın iç piyasada 1250 liradan satışa sunulacağı düşünülüyor.

TMO’dan gelen yazılı açıklama, 2019 yılının mısır üretimi açısından oldukça verimli geçtiğine işaret etti. Bilindiği gibi gıda ve hayvancılık sektöründe oldukça büyük bir öneme sahip olan mısırın üretimindeki bolluk, ilişkili olduğu diğer sektörleri de olumlu etkiliyor.

TMO; mısırın ekiliş durumu, verim, kalite, maliyet ve piyasadaki diğer hususları dikkate alarak müdahale politikalarını oluşturuyor.

TMO Müdahale Politikalarını OluşturuyorOfisten gelen açıklama, 9 Ağustos’ta hasat edilmeye başlayan mısırın alım fiyatının bu tarihten önce ton başına 1150 lira olarak belirlendiğini anımsatırken, alımların problemsiz bir şekilde devam ettiği belirtildi. Bununla birlikte TMO’nun kendisine yöneltilen tüm ürünleri alabilecek güçte olduğuna vurgu yapıldı.

Mısır hasadının ve piyasa ürün arzının hala devam ettiği bildirilen açıklamada yerli mısırın ithal mısıra göre daha fazla tercih edildiği açıklandı. Fakat buna rağmen mısır tüketicilerinin ihtiyaç duyduğu miktarı piyasadan karşılama konusunda zayıf kaldıkları belirtildi.

2019 yılı için 6 milyon ton mısır üretimi bekleyen TMO, buna karşın 7,5-8 milyon tonluk tüketim yapılacağını öngördü.

6 Milyon Ton Mısır Üretilecekİçinde bulunduğumuz şu zaman içinde herhangi bir arz fazlası olmadığına işaret eden TMO, mısır hasadının hala devam ettiği bugünlerde ihtiyaçlarını piyasadan henüz karşılamayan sektörel kullanıcıların, ürünü hasat dönemi biterken üreticiden temin etmesinin dengeli piyasa oluşumu açısından önem taşıdığını ifade etti.

Bu sebeple ham maddesi mısır olan sektörlerin asılsız haberlere kulak asmaması ve Ocak ayında hayata geçirilmesi planlanan ton başına 1250 TL’lik fiyatın şimdiden dikkate alınması gerektiği açıklandı. Bununla birlikte ihtiyaç duyulan mısır miktarının hasat dönemi içerisinde karşılamanın daha uygun olacağı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum