Yatırım yapmaya başla!

Güne Yükselişle Başlayan Dolar Kuru, TL Üzerindeki Baskıların Devam Etmesiyle 5,87’yi Aştı

Son dönemde yaşanan gelişmelerle değer kaybetmeye devam eden Türk lirası, dolar karşısındaki gücünü korumada zorlanıyor. Güne yükselişle başlayan kur, açılışın hemen ardından 5,87’nin üzerini gördü.
Güne Yükselişle Başlayan Dolar Kuru, TL Üzerindeki Baskıların Devam Etmesiyle 5,87’yi Aştı

Dün 23 Nisan tatili sebebiyle yurt içi piyasaları kapalıydı. Görece sakin seyreden dolar kuru bu sabah açılışı güçlü yaptı. Son dönemdeki bir dizi gelişme Türk lirası üzerinde baskı unsuru olmaya devam ederken, kur saat 09:28’de 5,8744 liraya kadar tırmandı.

Dolar Endeksi’nin 22 ayın zirvesini görmesinden destek bulan dolar, TL üzerindeki etkisini artırdı.

Söz konusu gelişme ile 5,87’nin üzerine çıkan dolar kuru, bundan başka daha birçok faktörün de etkisi altında kalıyor. Bunların en başında ise ABD’nin İran petrol ithalatında tanıdığı muafiyetin kaldırılması kalıyor.

Beyaz Saray’ın aldığı bu karar petrol fiyatlarının yükselmesine sebep olurken, enerjiyi dışarıdan alan bir ülke olarak Türkiye’nin zararına bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Trump’ın Türkiye de dahil 8 ülkeye tanıdığı petrol ithalatı muafiyetinin uzatılmayacağını duyurması, Türk lirasının kırılganlığını artıran önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Doların yukarı yönde hareket etmesini sağlayan bir başka unsur Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervlerine dair endişeler.

Financial Times gazetesi geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir haberde TCMB’nin kısa vadeli borçlanma yoluyla dolar rezervlerini artırmasının, yeni bir kur şoku karşısında TL’nin değerini koruma konusunda piyasalarda endişe yarattığını yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu haberi sert bir dille eleştirse de Merkez Bankası’nın rezervlerine ilişkin endişeler liranın hassasiyetini artırdı. Bunun yanında ABD ile yaşanan S-400 meselesi ve seçim belirsizliğinin halen devam etmesiyle TL değer kaybetmeye devam ediyor.

Dolar/TL’de 5,87 – 5,92 arası direnç seviyeleri olarak değerlendirilirken, bu bandın aşılması halinde liradaki değer kaybının %4’ü bulacağı öngörülüyor.

Kurda tedirginliğin sürdüğünü bildiren İntegral yatırım analistleri, olası geri çekilmelerde 5,85 altında 5,83 – 5,80 aralığının görülebileceğini kaydetti. Bu hafta piyasaların radarında olacak en önemli veri yarın açıklanacak Para Politikası Kurulu (PPK) kararı olacak.

Dolar Kuru Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor ancak alınacak mesajlar yakından takip edilecek. Yurt içinde 25 Nisan’daki PPK toplantısına yönelik açıklamalar beklenirken, küresel piyasalarda petrol piyasası ve ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri izleniyor olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum