Yatırım yapmaya başla!

TL Cinsi Kira Düzenlemesi ile Masrafı Düşen MPARK Yükseliş Grafiği Çiziyor

Kira ödemelerinin Türk lirası cinsinden yapılacağı açıklamasıyla MPARK yükselişe geçti. Yapılan telekonferans notunu da değerlendirdiğimiz şirketin piyasa yorumu şöyle;
TL Cinsi Kira Düzenlemesi ile Masrafı Düşen MPARK Yükseliş Grafiği Çiziyor

Medikal Park  gerçekleştirdiği telekonferansta son zamanlardaki yapılan yasal değişikliklerin şirket üzerindeki etkileri ve mevcut operasyonları hakkında bilgi paylaştı.

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararla, kiralama işlemlerinin TL cinsinden yapılacağını kaydetmiştik. Bu gelişmeyi şirketler en büyük gider grubunda yer alan kiralama maliyetlerinde Türk lirasına geçişi olumlu bir hale olarak değerlendirmişti.

TL cinsinden kira ödeme kararı, şirkette olumlu bir gelişme.

Döviz Bazlı Kiraların TL Cinsine Çevirilmesi Medikal Park tüm kiralama işlemlerinin sadece Türk lirası cinsinden yapılacağının duyurulmasından sonra şirketin kirada olan 5 hastane binasının kiralarında ortalama 4 USD/TL kurundan dönüldüğünü eve böylelikle kiralama maliyetlerinin yarıya ineceğini belirtti.

Ayrıca şirket bundan sonra yabancı para cinsinden borcun anapara ve faiz ödemelerinin 2 yılık bir süreyle hedge edilmesinin sürekliliği olan bir strateji olacağını belirtti.

Giderler kanadında doktor ücretlerinin yüzde 95’inin değişken eve gelirlere bağlı olduğu söylendi.  Hekimlerin maaş artışları şirketin gelirinin enflasyon üzerinde artması nedeniyle hali hazırda enflasyondan daha hızlı artıyor. Çalışanların yüzde 20’si asgari ücretli ve bir sonraki zam Ocak ayında gerçekleşecek. 

Tedavi masraflarındaki artış, hastalara yansıtılabiliyor.

Masraf Artışları Hastalara YansıtılabiliyorŞirket piyasalarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda meydana çıkan fiyat artışlarını hastalara yansıtabildiğini belirtiyor; özellikle şahsi ödeme yapan hastaları baz aldığında. Özel sağlık sigortaları ve tamamlayıcı sigorta tarafından artışların yıl başında gerçekleşecek. 

Ayakta ve yatan hasta hacminin artması ve yatak kapasitesinde artış, medikal turizm için olumlu görünüm, Türkiye özel sağlık harcamalarının artması ile elde edilecek uygun ekonomik faktörler şirketin karlılığındaki iyileşme ileriye yönelik sonuçların olumlu yansıyacağı düşünülüyor.

Risk olarak görebileceğimiz bir durum ise rekabetçi koşullardaki değişim ve makroekonomik gelişmeler MPARK’ın büyüme ve karlılık hedeflerinde sapma meydana getirebilir. Yeni yapılan hastanelerin inşa süreçlerinde yaşanabilecek aksaklık yapım sürecinin uzun sürmesi gelecekteki kazançlar üzerinde olumsuz bir etki oluşturabilir.

Bu telekonferans açıklamasının hissede olumlu bir etkisi yorumlanıyor. MPARK piyasada 11,440 TL civarında işlem görüyor. Hissenin destek noktasını 10,800 TL, direncini 11,560 TL, civarından izleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum