Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL Gelişen Piyasalardan Negatif Ayrışırken Gözler PPK Kararında

Yurt içi piyasaları bugün TCMB’nin faiz kararına odaklandı. Eylül toplantısının da pas geçileceği düşünülürken, dolar kuru bu sabah 8,66 civarında seyrediyor.
TL Gelişen Piyasalardan Negatif Ayrışırken Gözler PPK Kararında
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün yılın en kritik toplantısını gerçekleştirecek. Piyasanın faiz oranlarında değişiklik beklenmediği toplantı açıklaması, saat 14.00’te yapılacak.

Kurulun en son bir araya geldiği dönemden bu yana hem kurda hem enflasyonda ciddi oranda hareketlilik yaşandı. Ayrıca TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun enflasyon söylemlerinde değişiklik yapması da toplantının önemini artıyor.

Döviz kurları faiz kararı öncesinde hafif yukarıda hareket ediyor.
Dolar 8,66'dan İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ancak saat 08.46 itibarıyla, Türk lirası hem dolar hem de Euro karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. Dolar/TL bu sabah 8,6648’den işlem görüyor.

Kur Pazartesi günü 8,72’yi aşarak, Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ardından sınırlı bir düşüş gösterip, 8,70’in hemen altında seyretmeye başladı.

Dünkü işlemleri 8,65’ten tamamladıktan sonra, kritik TCMB kararlarının açıklanacağı güne yükselişle başladı. Dolar, lira karşısında bir haftada %1,62, bir ayda %3,18 ve bir yılda %12,50 oranında değer kazandı.

Piyasa tahminlerini görmek için yapılan anketlerde, katılımcıların çoğu bu toplantıda faizlerin sabit bırakılacağını düşünüyor. Yılın ilk indiriminin ise Kasım ayında yapılması bekleniyor.

Türkiye’de mevcut enflasyon şu an %19’un üzerinde. Başkan Kavcıoğlu manşet enflasyon göstergeleri yerine daha düşük seviyede olan çekirdek enflasyona odaklanmanın pandemiden çıkış döneminde daha uygun olduğunu belirtmişti.

Piyasa söz konusu ifade değişikliğini, yılın sonlarına doğru faiz indirimi geleceği şeklinde yorumladı. Ancak enflasyonun problem olduğu ortamda, faiz indiriminin gündeme gelmesinin piyasalarda türbülans yaratacağına dikkat çekiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu