Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL’deki Değer Kaybı Tam Gaz Sürerken, Ekonomistler “Faiz Artırmaktan Başka Yol Kalmadı” Diyor

Salı günü Türk lirası tüm majör dövizler karşısında tarihi dip seviyeleri gördü. Ünlü ekonomistler 700-800 baz puanlık faiz artışı ile kurlardaki yükselişin engelleneceğini düşünüyor.
TL’deki Değer Kaybı Tam Gaz Sürerken, Ekonomistler “Faiz Artırmaktan Başka Yol Kalmadı” Diyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ikinci işlem gününü tamamlamak üzere olduğumuz şu dakikalarda, döviz kurlarının ara vermeden rekor kırdığına tanıklık ediyoruz. Günün ikinci yarısındaki işlemlerde dolar, Euro ve sterlinden yeni rekorlar geldi.

Ekonomistler atılan adımların liradaki düşüşü durduramadığını söylerken, yapılması gerekenlere değiniyor. Piyasalar ayrıca Türkiye saati ile 14:00’te başlayan ABD başkanlık seçimlerinden gelecek haberleri de yakından izliyor.

Uzmanlar, kurlarda meydana gelen aşırı oynaklığın son bulması için faiz artırımının şart olduğunu söylüyor.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Atılım Murat,TCMB, Ekim ayında yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında faiz artışına gitmedi. Yerli ve yabancı tüm ekonomistler en az 200 baz puanlık artış yapılmasını bekliyordu. Fakat piyasayı şaşırtan bir karar alan banka, politika faiz oranını %10,25’te sabit bıraktı. Bir önceki toplantıda 200 bp artırarak %8,25’ten %10,25’e çekmişti.

Şimdi piyasanın gözü kulağı 2 hafta sonra yapılacak Kasım toplantısında. 3 Kasım itibarıyla güncel duruma baktığımızda dolar 8,54’ü, sterlin 11, Euro 10 lirayı aşmış durumda.

Merkez Bankası sıkılaştırma adımları kapsamında swap işlemlerinde faiz yükseltme, bankalar arası piyasada borç alabilme limitlerini sıfırlama gibi tedbirler alsa da TL’deki değer kaybı tam gaz sürüyor.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Atılım Murat, acilen faiz artışı yapılması gerektiğini söylüyor. 700-800 baz puanlık bir artışın döviz kurlarındaki yükselişin önüne geçeceğini belirten Murat, benzer tablonun 2018 yılının Ağustos ayında da yaşandığına dikkat çekti.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi de atılacak tüm adımların atıldığını ve faiz artırımından başka seçenek kalmadığını düşünüyor.

Ekonomist Haluk BürümcekçiEkonomi yönetiminin sıkılaştırma adımlarının sonuç vermediğini dile getiren Bürümcekçi, geriye faizleri artırmaktan başka yol kalmadığını söyledi. Aksi halde kurlardaki yükselişin aynı hızda devam edeceğini ancak liradaki gidişatın FED kararları ve ABD başkanlık seçimlerine bağlı olarak da değişebileceğini aktardı.

Ahlatçı Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün ise Merkez’in Kasım toplantısından önce olağanüstü bir karar alarak faiz değişikliğine gitmesini bekleniyor.

Merkez Bankası’nın aldığı sıkılaştırma hamlelerini sıralayan Ürkün, tüm bunlara rağmen TL’deki değer kaybının sürdüğünü ve bu ay başından beri bile %1,6’ya ulaştığını aktardı.

Son enflasyon raporunda politika faizine yönelik bir mesaj verilmemiş olmasının ve artan jeopolitik risklerin döviz kurlarını sürekli yukarı çektiğini dile getirdi. Ürkün alınacak kararlara ilişkin yaptığı yorumuna şu sözlerle devam etti:

Ahlatçı Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün

Bugün yayımlanan TÜFE ve ÜFE verilerinin de liradaki değer kaybı ile açıklanabileceğini ifade eden Ürkün, 19 Kasım toplantısında da gecelik likidite penceresi faiz oranında artış yapılabileceğini öngörüyor.

Türk lirası Salı günü gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştı.
Türk Lirasının Önemli Paralar Karşısındaki Durumu
Kaynak: Trading Economics

Son dönemde artan riskler TL’nin yabancı paralar karşısındaki değerini hiç olmadığı kadar sert bir şekilde düşürdü. Ekonomi yönetimi faiz artışı seçeneğini bir kenara bırakıp, piyasaya milyarlarca dolar satış yaptı.

Buradaki amaç kuru frenlemek olsa da işler planlandığı gibi gitmedi. Piyasadaki doları artırarak kurun düşürülmesi amaçlandı fakat içinde bulunduğumuz süreçte artan jeopolitik riskler, dış ilişkilerimizde tansiyonun yükselmesi gibi diplomatik sıkıntılar kurlara yeni rekorları getirdi.

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere Türk lirası yıllık bazda önemli para birimleri karşısında ortalama %50 değer kaybetti. Piyasaların ABD seçimlerine dair gelişmeleri izlediği Salı günü dolar 8,5402, Euro 10,02, sterlin 11,10 lira ile bir kez daha zirveyi tazeledi.

Bu arada başkanlık yarışında seçim sonuçları tahmini olarak Türkiye saati ile yarın sabah 08:00 – 09:00 sularında gelmeye başlayacak. Günlerdir Demokrat Joe Biden’ın kazanacağına dair beklentilerin artmasının TL üzerinde baskı yaratan en önemli unsurlardan biri olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar “mavi dalga” olarak adlandırılan senaryoda Biden’ın başkan olması ve Türkiye varlıkları üzerindeki risklerin artmasını değerlendiriyor. İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner, mavi dalganın Türkiye için en kötümser senaryo olduğunu söyledi. Biden’ın seçim öncesi anketlerde hep önde gitmesinin fiyatlara yansıdığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu