Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL Cinsi Ticari Kredilerde Zorunlu Karşılık Oranı Arttı

Merkez Bankası aldığı son karar ile Türk lirası cinsinden ticari kredilerde zorunlu karşılık düzenlemesine gitti. Detaylar haberimizde;
TL Cinsi Ticari Kredilerde Zorunlu Karşılık Oranı Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki kredilere yüzde 10 olarak uygulanan zorunlu karşılık oranını yükseltti.

Merkez Bankası yazılı açıklamasında finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla 23 Nisan 2022 tarihinde duyurulan TL cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere uygulanan zorunlu karşılık oranının yüzde 20’ye yükseltildiğini ve tesisinin 8 Temmuz’da yapılacağını duyurdu.

Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Açıklamada, uygulamanın 24 Haziran’da devreye alınacak olan teminat havuzunda TL sabit kıymetlerin ağırlığını artıran uygulamayı tamamlayıcı nitelikte olduğu belirtildi.

Bu doğrultuda bankaların yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarına karşılık ilave olarak TL cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edebileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Uygulama ile liralaşma stratejisi kapsamında para politikasının etkinliğinin artırılması hedeflenirken, ilk tesisin 29 Temmuz’da yapılacağı açıklandı.

Menkul Kıymet Tesis Oranı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Yabancı Para Yükümlülükler İçin Türk Lirası Cinsinden Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ ile bankaların yabancı para yükümlülüklerine karşılık TCMB nezdinde umumi disponibilite kapsamında bulunduracakları TL cinsinden menkul kıymetlere ilişkin usul ve esasları düzenlendi.

Buna göre hesaplanan yükümlülük tutarı için menkul kıymet tesis oranı yüzde 3 olarak belirlendi.

Merkez Bankası tarafından belirlenen usul ve esaslara göre bankalarca hesaplanacak gerçek ve tüzel kişilerin, yabancı para mevduat/katılım fonundan vadeli TL mevduat/katılma hesabına dönüşüm oranına göre ilave olarak menkul kıymet tesis edileceği söylendi.

İlave edilecek menkul kıymet tesis oranının gerçek ve tüzel kişi dönüşüm oranı ayrı ayrı olmak üzere yüzde 5’in altında kalan bankalar için 7 puan, yüzde 5-10 arasında olan bankalar için 2 puan olacağı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın