Yatırım yapmaya başla!

TL’ye Çevrilecek Sözleşmelerde Damga Vergisi Hakkında Yasal Düzenleme Yapılacak

Döviz bazlı sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesinde damga vergisi ödenmemesi konusunda yakında zamanda bir yasal düzenleme yapılacağı açıklandı. İşte detaylar;
TL’ye Çevrilecek Sözleşmelerde Damga Vergisi Hakkında Yasal Düzenleme Yapılacak

Döviz bazlı sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesiyle doğacak damga vergi yükümlülüğünün bir kanunla kaldırılması ile ilgili bilgiler vermiştik. Şimdi ise bu hakkında yasal bir düzenleme yapılacağı bilgisine eriştik. Kapsam dışı bırakılan durumlara benzer şekilde damga vergisinin de bir düzenleme ile bu sözleşmelerde kaldırılacağı duyuruldu.

12 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile yapılan değişikliklerle; Türkiye’de yerleşik kişilerin aralarında menkul ve gayrimenkul alım – satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü kiralama ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak değil, TL cinsinden yapılmasına karar verildi.

Her sözleşme için alınan sözleşme bedelinin binde 9’u oranında damga vergisinin yeni yapılan sözleşmelerde ödenmeyecek.

Damga Vergisi ÖdenmeyecekNormal şartlarda damga vergisi, kararı gereği bu tutarın her bir sözleşmede ödenmesini zorunlu kılıyor. Ama bazı vergi uzmanları, yeni ve dönüştürülen sözleşmelerin kamu zoru ile yapıldığı için damga vergisinin konusuna girmediğini savunuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu konudaki çalışmalarını tamamladı. Buna göre; TL’ye çevrilen sözleşmelerde damga vergisi ödenmeyecek.

Birkaç gün içerisinde kanuni düzenlemenin açıklanması beklenirken, Ekim ayına ait damga vergisi beyannameleri 26 Kasım’da verilecek.

26 Kasım'da Ekim Beyannameleri VerilecekYasal düzenlemenin birkaç gün içinde açıklanması ile tüm sözleşmeleri kapsamış olacak. Yapılan değişiklik ile yenilenecek sözleşmeler; konut ve işyeri satışları ile kiralamaları başta olmak üzere hizmet, eser, menkul satış, leasing, kamu sözleşmelerini kapsıyor. Yabancı şirket şubeleri, havayolu şirketleri, çek ve senetler, kıymetli madenlere endeksleme, eski taşıt kiralama sözleşmeleri de kapsam alanına giriyor.

Yapılan değişiklikte taraflar anlaşmazsa 2 Ocak tarihindeki kur esas alınarak dönüşüm gerçekleştirilecek.

2 Ocak Tarihli Kur Dikkate AlınacakDövizden TL’ye geçirilmesi gereken sözleşmelerde yer alan bedellerin TL’ye çevrilmesinde taraflar arasında mutabakata varılamazsa, 2 Ocak 2018 tarihi ve öncesinde adedilen sözleşmelerde bedeller bu tarihteki TCMB efektif satış kuru olan 3,7776 liradan TL’ye çevrilecek. 2 Ocak’tan sonra imzalanan sözleşmelerde ise sözleşme tarihinde geçerli olan kur dikkate alınacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum