Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs: “Türk Lirası 12 Ayda %15 Değer Kaybedebilir”

Türk lirasının önümüzdeki 12 aylık süreçte dolar karşısında %15 değer kaybedeceği tahmininde bulunan Goldman Sachs Group Inc., bazı çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Goldman Sachs: “Türk Lirası 12 Ayda %15 Değer Kaybedebilir”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Türk lirasına desteği güçlendirmeye yanaşmamasının muhtemelen lirayı en son 2018 yılı ortasındaki kriz esnasında görülen seviyelere gönderebileceği de Goldman tarafından yapılan açıklamalar arasında.

Zach Pandi’nin başkanlığındaki Goldman stratejistleri, 26 Nisan tarihli notta Merkez Bankası’nın geçen haftaki toplantının ardından ‘ihtiyaç duyulduğunda ek sıkılaştırmaya gidileceği’ yönündeki söylemlerin çıkmasının faiz indirimleriyle birlikte para biriminin daha fazla değer yitirmesine kapı açtığını dile getirdi.

Goldman, TL’nin dolar karşısında önümüzdeki 6 ayda 6.5; önümüzdeki 1 yılda ise 7 seviyesine düşebileceğini belirtti. Bununla birlikte önümüzdeki 1 yılda %15 değer kaybedebileceğini tahmin etti.

Goldman Önümüzdeki 1 Yılda %15 Değer Kaybı Tahmin EttiDiğer yandan Dolar/TL kuru Pazartesi günü TSİ 08:05’te 5.95 dolaylarında seyrediyordu. Goldman’in ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe, 25 Nisan tarihli ayrı bir nota dair de açıklama yaptı.

Bu açıklamada “Faizler, Döviz mevduatlarının bankacılık sistemindeki paylarının artışında görüldüğü üzere, Türk lirasına güvenin yeniden tesis edilmesine yetecek denli yüksek değil” şeklinde konuşan iki ekonomist ayrıca TCMB’nin TL’ye istikrar kazandırabilmek için adım atması gerektiğine de vurgu yaptı.

Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 5,90 liranın üzerine taşıyan yükseliş eğilimi ile geçirmişti. Kapanışı ise 5,9335 liradan yapmıştı. Yeni haftaya ise yatay bir başlangıç yapan kur, Asya piyasalarında 5,95 lirayı aştı.
TSİ 08:00’de 5,9507 liradan işlem gören kur, ardından 0,36 oranında artıda seyretti. 5,9550 liradan alıcı bulmaya başladı.

Dolar Fiyatlarını Canlı Takip Etmek İçin Tıklayın!

Goldman ekomistleri, düşük seviyede ve düşen döviz rezervlerinin büyük olasılıkla Türk lirasına güveni azaltabileceği yönünde açıklamalarda bulundular.

Goldman Ekonomistleri Türk Lirası'na Duyulan Güvenin Azalabileceği Yönünde Açıklamalar Yaptı

Yine Goldman Ekonomistleri “Tasarruf sahipleri, mevduatlarında Türk lirasının payını artırmada istekli olabilmeleri için daha fazla risk primine ihtiyaç duyacaklar” şeklinde değerlendirme de bulundular.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum