Yatırım yapmaya başla!

TKBB Son Günlerde Çıkan Spekülasyonlara Yanıt Olarak: “Herkesin Parası Güvende” Dedi

Türkiye Katılım Bankaları Birliği, bankalardaki mevduatlara el konulacak tarzında çıkan iddialara yanıt olarak, herkesin parasının bankacılık sisteminde emniyette olduğunu bildirdi.
TKBB Son Günlerde Çıkan Spekülasyonlara Yanıt Olarak: “Herkesin Parası Güvende” Dedi

Döviz kurlarının son iki haftadır sert yükseliş kaydetmesi ve haftaya yeni rekorlarla girmesi piyasalardaki endişelerin artmasına sebep olmuştu. Sosyal medya başta olmak üzere birçok platformda bankalardaki mevduatlara en konulacağı yönünde söylentiler çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, döviz kurları hakkında manipülatif paylaşımlar yapan ve ekonomik güvenliği tehdit edecek eylemlerde bulunan kişilere karşı soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Daha önce bankalardaki hesaplara el konulacağı yönünde çıkan haberleri ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yalanlamıştı. Bugün bir açıklama da Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nden (TKBB) geldi.

TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz, son günlerde çıkan spekülasyonlara karşılık olarak bankacılık sisteminde herkesin parasının güvende olduğunu söyledi.

Akyüz yaptığı açıklamada, ortalıkta dolanan söylemlerin tamamen spekülatif algı oluşturmak için yapıldığını, ekonominin temel dinamikleri ile açıklanamayacağını söyledi.

İçinde bulunduğumuz süreci en kısa zamanda atlayacağımızı belirten Akyüz, finans sistemimizin çok güçlü olduğunu, Merkez Bankası’nın piyasaya hem TL hem de döviz likiditesi sağlaması ile bankalar açısından rahatlandığını söyledi. Ek olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) garantisini de ekleyen Akyüz, BDDK kararlarının da oldukça faydalı olduğunu dile getirdi.

Osman Akyüz, Türkiye’nin sanayi, hizmet ve bankacılık sektörü açısından gelişmiş bir ülke olduğunu söyledi.

Dünyaya açık bir ülke olduğumuzu belirten Akyüz, halihazırda ihracatımızın %50’sini Avrupa Birliği’ne yapıldığını, bankacılık sisteminin aldığı kredilerin çok önemli bir kısmının bu ülkelerden sağlandığını, dolayısıyla da Türkiye ile kaderinin birbirine çok bağlı olduğunu ifade etti. Bu bağlamda Avrupalıların bizi desteklediğini, sadece onların değil dünyanın birçok ülkesinin de Türkiye’de yatırımları olduğu için yanımızda olduğunu söyledi.

İsviçreli ünlü yatırımcı Marc Faber de bugün yaptığı açıklamada, Türk varlıklarına yatırım yapmak için doğru zaman olduğunu söyledi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de dün yaptığı açıklamada, herkesin parasının mevduat bankacılık sistem içerisinde güvende olduğunu belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum