Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Enflasyondaki İyileşme Yılbaşıyla Beraber Hızlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİSK 28. Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, enflasyonun geldiği son durum ve beklentileri hakkında açıklamada bulundu.
Erdoğan: Enflasyondaki İyileşme Yılbaşıyla Beraber Hızlanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Olağan Genel Kurulu’na katılım sağladı. Erdoğan’dan önce TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuşma yaptı.

Ardından mikrofon başına geçen Erdoğan, 28. Genel Kurul’un hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerine başladı. “TİSK’in yükselen itibarından memnuniyet duyuyoruz.” diyen Erdoğan, ekonomiye dair açıklamalarda bulundu.

Ülkenin gelişmesine, kalkınmasına ve büyümesine katkıda bulunan TİSK bünyesindeki herkese teşekkür etti. Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi zorlu sınavlarda üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getiren Özgür Burak Akkol ve yönetim kurulu üyelerine de teşekkürlerini iletti.

İşçi ve işveren arasındaki diyalogun güçlü olmadığı durumlarda ilişkilerin yürütülemediğini, bu durumda da sosyal huzursuzluk yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Geçmişte sosyal barışı tehdit eden gerilimlerin yol açtığı sıkıntıları yaşayan bir ülke olduğumuzu söyleyen Erdoğan, “Kuruluş amaçlarının dışına çıkarak ideolojik kavgaların bayraktarlığını yapan tarafların çekişmelerinin ülkemize ağır maliyetleri olmuştur. Bunun için biz iktidara geldiğimiz günden beri ülkenin ve milletin çıkarlarını en üstte tutarak tüm kesimlerin hassasiyetlerini dikkate alan politikalar geliştirmeye ve uygulamaya özel önem verdik.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Sorunlara Sürdürülebilir Çözümler Üretmeye Çalışıyoruz

Sorunlara Sürdürülebilir Çözümler Üretmeye Çalışıyoruz
Kaynak: Twitter/Recep Tayyip Erdoğan

Çalışma hayatının tüm taraflarını dinlediklerini, adaleti ve hakkaniyeti elden bırakmadan sorunlara gerçekçi ve sürdürülebilir çözümler üretmeye gayret ettiklerini söyledi.

TİSK’in temsil ettiği işverenlerin milli gelire, ihracata ve istihdama büyük katkı sağladıklarını, son dönemde asgari ücret tespitinden vergi dilimlerinin belirlenmesine kadar her konuda işverenlerle yakın mesai yaptıklarını dile getirdi.

Kuruluşun sadece demeç vermediğini, milletin sıkıntılarını giderme aşamasında da fiilen yer aldığını belirtti.

Konuşmasına “Ülke içinde ve ülke dışında pek çok kurumdaki temsil gücünü yapıcı bir anlayışla kullanan TİSK’in yükselen itibarından biz de memnuniyet duyuyoruz.” sözleriyle devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, niyet halis olduğu sürece çalışma hayatında çözülemeyecek bir sorun olmadığını hep birlikte gördüklerini aktardı.

Geride kalan 20 yılda hayata geçirilen atılımların, ekonomide tarihi dönüşümlere yol açtığını, Türkiye’nin ekonominin tüm alanlarındaki ölçeğinin fevkalade bir şekilde büyüdüğünü dile getirdi.

Türkiye’nin son 10 yılda maruz kaldığı tuzaklara, ekonomik engellere ve saldırılara rağmen küresel liderlik seviyesine ulaşabildiğini söyledi.

Milli gelirin satın alma paritesine göre hesaplanmasında, dünya ülkeleri arasında 11. sıraya yükseldiğimizi açıklayan Erdoğan, bunu yeterli görmediğini, küresel krizleri fırsata çevirerek ülkemizi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına çıkartacaklarını sözlerine ekledi.

Ekonomik Tetikçilere Karşı Verdiğimiz Mücadele Boşa Gitmedi

Ekonomik tetikçilere karşı verilen mücadelenin asla boşa gitmediğini belirterek, 20 yıl öncesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör yüzünden yaşanan sıkıntıların geride kaldığını söyledi. Bu bölgelerde yatırım ve istihdamla birlikte üretimin ve ihracatın arttığını belirtti.

Faiz, kur ve enflasyon şer üçgeninin ekonomiyi teslim alma girişimlerinin yol açtığı sıkıntıların farkında olduklarını, bu sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmak için yoğun ve kararlı bir çalışma içinde olduklarını dile getirdi.

Pazartesi günü açıklanan enflasyon rakamlarına değinen Erdoğan, “Dün açıklanan Kasım ayı enflasyon verileri iyileşmenin sürdüğünü gösteriyor. İnşallah yılbaşıyla birlikte bu iyileşme hızlanacak. Özellikle önümüzdeki şubat ayından itibaren daha makul ve kontrolü kolay bir yere gelecektir.” dedi.

Türkiye’ye karşı oynanan her türlü oyunu bozacak adımlar attıklarını, diğer yöntemlerle dize getirmeyi başaramayanların son olarak ekonomik silahlarını çektiklerini söyledi.

Konuşmasını, “Zaten şu andaki gidişee ellerinde dört tane silah, eğer başarabilirlerse. Birisi ekonomi, bir diğeri diplomasi bir diğeri özellikle yatıyorlar kalkıyorlar mülteci sorunu ve bütün bunlarla beraber acaba biz bu dörtten neyi nereye çekeriz de bu iktidarı, tabi onlar iktidar da demiyorlar bu Erdoğan’ı indiririz. Erdoğan fani, biz bugün varız yarın yokuz.” sözleriyle devam ettirdi.

Ekonomide Avrupa’nın geldiği durumu işaret ederek, Türkiye’de rafların boş olmadığını fakat Avrupa’da rafların boş olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.