Yatırım yapmaya başla!

Asgari Ücretin Görüşüldüğü Toplantıda TİSK 1893 TL’yi “Çok Yüksek” Buldu!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında TİSK ile Türk-İş arasında uzlaşma sağlanamadı. İşte 2018 asgari ücreti konusundaki son gelişmeler...
Asgari Ücretin Görüşüldüğü Toplantıda TİSK 1893 TL’yi “Çok Yüksek” Buldu!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıya, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık etti. Peki, milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği ücret konusunda ne gibi gelişmeler yaşandı? İşte 2018 asgari ücret konusunda verilen bilgiler…

En son Başbakan Yıldırım’ın asgari ücret açıklaması ile gündeme gelen konu, bugün üçüncü kez düzenlenen toplantıyla yeniden manşetlerde yer etti.

 Başbakan Yıldırım’ın Asgari Ücret Açıklaması Hadise daha önce de Bakan Zeybekçi’nin asgari ücret yorumu ile odak noktası haline gelmiş, Nihat Zeybekçi’nin “asgari ücret olabildiğince yüksek olsun” sözleri milyonlarca kişiye umut vermişti. Fakat bugünkü gelişmelerin umut vadettiğini söylemek pek mümkün değil.

Zira işverenleri temsil eden TİSK’in Genel Sekreteri, Türk-İş’in 1893 TL’lik talebini çok bulduklarını belirtti.

 TİSK’in Genel Sekreteri, Türk-İş’in 1893 TL’lik Talebini Çok BulduAkansel Koç Asgari ücretin belirlenmesinde; enflasyon verileri ile birlikte işsizlik oranı, Türkiye’nin rekabet edebilirliği ve yatırımların da dikkate alınması gerektiğini belirtti.

İşverenler olarak 100 liralık asgari ücret desteğinin 2018’de de devam etmesini istediklerini söyleyen Koç, 100 liranın verilmemesinin asgari ücret maliyetlerini % 6 artması ile aynı anlama geleceğini ifade etti.

Türk-İş’in talebinin % 35 oranında asgari ücret artış talebinin üzerinde duran Koç, oranın çok yüksek olduğunu vurguladı.

Türk-İş'in Asgari Ücret Talebi Çok Yüksek DenildiVe bu durumu: “Biz Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil.” sözleriyle açıkladı.

Türk-İş’ten Nazmi Irgat ise 1.893 liralık taleplerinin arkasında durduklarını ve asgari ücret artışında resmi ve objektif verilerin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Ayrıca enflasyonun % 10’un üzerinde olduğuna dikkat çeken Irgat, söz konusu oranın asgari ücretin % 2 değer kaybı yaşaması anlamına geldiğini dile getirdi.

2018 Asgari Ücret Rakamları Bu Ayın Son Haftasında AçıklanacakKısacası; Türk-İş 1.893 liralık taleplerinden vazgeçmezken, TİSK de şartların bu rakama uygun olmadığını savundu. Çalışma Genel Müdürü Önder ise her iki tarafı da dinlediklerini, yapılacak değerlendirmeler sonucunda bu ayın son haftasındaki toplantıda rakamı açıklayacaklarını belirterek konuyu noktaladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum