Yatırım yapmaya başla!

Tır İşlemlerinde Peron Sayısının Artırılmasıyla Gümrükte Zaman Kayıpları Azalacak

Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, Kapıkule Sınır Kapıs'nda tırların işlemlerini yapan çıkış peronlarının sayısının 5'ten 8'e, giriş peronlarının ise 4'ten 5'e çıkarılacağını söyledi.
Tır İşlemlerinde Peron Sayısının Artırılmasıyla Gümrükte Zaman Kayıpları Azalacak

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Bulgaristan Gümrük İdaresi Başkanı Georgi Kostov ve heyetiyle birlikte Kapıkule Sınır Kapısı’nda araç geçişlerini hızlandırma amacıyla buluştu. Buluşmanın ardından her iki isim de açıklama yaptı.

Turagay, Kapukule Sınır Kapısı’nda sık sık meydana gelen uzun araç trafiklerinin problem oluşturduğunu ve söz konusu bu tır yoğunluğuna çözüm bulabilmek amacıyla Bulgar yetkililerle sürekli fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Özellikle tır şoförlerinin oluşan uzun kuyruklar nedeniyle zor durumda kaldığını söyleyen Turagay, Turk ve Bulgar gümrüklerinin bölgedeki araç yoğunluğuna çözüm bulmak için çeşitli faaliyetler sürdürdüğünü ifade etti.

Uzun Kuyruklar Şoförleri Zora SokuyorTuragay, modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte tırların işlemlerini gerçekleştiren ve şu an sayısı 5 olan çıkış peron sayısının 8’e çıkarılacağını, sayısı 4 olan giriş peronu sayısının ise 5’e çıkarılacağını duyurdu. Belirlenen hedef doğrultusunda Kapıkule Sınır Kapısı’nda vakit kayıplarını en aza indirmeyi amaçlarken, geçiş sayılarının ise üst seviyelere çıkması için çabaladıklarını açıkladı.

Bölgedeki tır geçiş sayılarının 2018’e kıyasla %20 arttığını söyleyen Turagay, giriş ve çıkış rakamlarının günlük 1300’e dayandığını ve bunun bir rekora işaret ettiği dile getirdi. Bu durumun oldukça sevindirici olduğunu aktardı ve şu an Bulgar tarafında görülen 20 kilometre uzunluğundaki yoğunluğa işaret etti. Türkiye tarafında tır parklarının geliştirilmesi ile birlikte şoförlerin artık mağduriyet yaşamadığını ekledi.

Tır geçişlerinin hızlı bir şekilde akması için Türk ve Bulgar tarafında yoğun çabalar harcandığını bildiren Turagay, buna ilişkin önlemlerin artırıldığını vurguladı. Yürütülen çalışmaların gümrüklerden en iyi biçimde yararlanmak amacı taşıdığını söyledi. Bulgaristan’ın Türkiye ile her türlü iş birliğine açık olması sebebiyle ülkeye teşekkürlerini iletti.

Kostov ise son 4 yıl içinde 2 kat yükselen Kaptan Andreevo Sınır Kapısı tır trafiğine değindi. Turagay’ın isteğine benzer şekilde tır geçişlerini hızlandırmayı amaçladıklarını aktardı.

Tır Geçişleri HızlandırılmalıBu geçişlerin hızındaki sayısal artış oranının Türkiye ve Bulgaristan için güvenliği tehdit edecek boyutta olmamasının önemine dikkat çekti. Ardından Turagay ile ileriye dönük planlar konusunda fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum