Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Geçmişini Kaydeden Timehop Siber Saldırıya Uğradı

Dünyanın önde gelen sosyal medya uygulamalarındaki verileri kaydeden Timehop platformu siber korsanların saldırısına uğradı. Milyonlarca kullanıcının kişisel verileri tehlike altında…
Sosyal Medya Geçmişini Kaydeden Timehop Siber Saldırıya Uğradı

Bilindiği üzere dünya genelinde milyonlarca kişi sosyal medya platformları üzerinden çeşitli paylaşımlar yapıyor. Bu paylaşımlar ise internet ortamında gerek o platformlar tarafından gerekse de üçüncü kaynaklar tarafından kayıt altına alınabiliyorlar. Bu kaynaklardan birisi olan Timehop uygulaması siber korsanlar tarafından saldırıya uğradı.

Saldırı ise Timehop tarafından bizzat doğrulandı. Yapılan açıklamada 4 Temmuz tarihinde bir güvenlik sızıntısı yaşandığı ve 21 milyon kullanıcının kişisel verilerinin siber korsanların eline geçtiği belirtildi. Timehop, sosyal medya kullanıcılarının geçmiş paylaşımlarını önlerine koyan bir uygulama olarak biliniyor.

Milyonlarca Kullanıcının Kişisel Verileri Çalındı

Milyonlarca Kullanıcının Kişisel Verileri Çalındı

Timehop uygulaması için kullanıcılar Facebook hesapları ile giriş yapıyor. Yapılan işlemin ardından Facebook, Twitter, Instagram ve Swarm gibi uygulamalarda yapılan tüm aktiviteler Timehop tarafından toplanıyor. Bir günlük şeklinde oluşturulan veriler ileri tarihlerde kullanıcıların karşısına çıkarılıyor ve nostaljik bir kullanım imkanı sunuyor.

Ancak 4 Temmuz’da gerçekleşen saldırı ile burada verileri tutulan tüm kullanıcıların kişisel bilgileri çalınmış durumda. Bu bilgiler arasında kullanıcıların adresleri, telefon numaraları gibi başlıca veriler bulunuyor. Yapılan siber saldırıda Facebook, Instagram ve Twitter gönderilerini görmeye imkan sağlayan erişim anahtarlarının da ele geçirildiği belirtiliyor.

Sızma Çok Önceden Yapılmış

Sızma Çok Önceden Yapılmış

Timehop’ta yaşana siber saldırı 4 Temmuz tarihinde gerçekleşmiş. Ancak platforma ilk sızmanın 2017 Aralık’ta gerçekleştiği belirtiliyor. Siber korsanlar buldukları açık ile Aralık ayı içerisinde yönetici hesabı ile giriş yapmışlar. O günden bu güne hesaba sadece 4 kere giriş yapılmış.

Timehop yetkilileri ise korsanların uygulama içerisinde nerelere eriştiğini ve hangi bilgilere ulaştığını tespit etmeye çalışıyor. Ayrıca uygulamaya bağlı kullanıcılar tedbir amaçlı sistemden çıkarılmış durumda. Kullanıcıların uygulamayı kullanmak için yeniden sosyal ağlarını bağlaması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum