Yatırım yapmaya başla!

TİM İş Dünyasını Brexit Konusunda Tedbirli Olmaya Davet Etti

Yapılan anketler İngiltere’nin AB’den anlaşma yapmadan çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterirken, TİM tarafından İngiltere ile ticaret yapan firmalara tedbirli olmaları yönünde bir yazı gitti.
TİM İş Dünyasını Brexit Konusunda Tedbirli Olmaya Davet Etti

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılacağı tarih olan 29 Mart yaklaşırken, hala bir anlaşma yapılamamış olması birçok ülkeyi ve firmayı önlem almak zorunda bıraktı. Geçtiğimiz günlerde otomotiv üreticisi Ford, söz konusu gelişmelerden olumsuz anlamda etkilenmemek için İngiltere’den çıkacağını duyurmuştu.

Ford’un İngiltere’den çıkış yapması ülke ekonomisine büyük darbe olarak nitelendirilirken, söz konusu belirsizlik diğer otomobil üreticilerini de tedirgin etmeye devam ediyor. Birçok ülke İngiltere – AB arasında bir anlaşma yapılmadan ayrılma durumunda dolaylı olarak etkilenecek. Türkiye İhracatçılar Birliği de (TİM) kendi iş dünyasını tedbirli olmaları konusunda uyardı.

TİM tarafından ihracatçı birlikleri aracılığıyla, İngiltere ile iş yapan firmalara bir yazı gönderildi.

Firmalara gönderilen yazıda 29 Mart 2019 sonrası için var olan belirsizliğin daha da arttığı ve İngiltere’nin AB’den anlaşma yapmadan ayrılma ihtimalinin çok yüksek olduğu belirtildi. Yazıda, bazı firmaların İngiliz ithalatçıların anlaşmasız ayrılık durumunda ortaya çıkabilecek gümrük vergilerinin ihracatçılar tarafından üstlenilmesi konusunun kaygısı dile getirilirken, firmalara hazırlıklı ve dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Yapılan değerlendirmede Gümrük Birliği ve Ticaret Çalışma Grubu çalışmalarının, AB ile İngiltere arasında anlaşmasız ayrılık ihtimalini yüksek gördüğü sonucunu ortaya çıkardığı bildirildi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, 2018’de olduğu gibi bu yıl da büyümede en önemli katkıyı ihracatın sağlayacağını söyledi.

Gaziantep’te düzenlenen İhracat Meclisi toplantısı öncesinde konuşan Gülle, 2019’da ihracatta 182 milyar dolarlık hedef belirlediklerini, ülkemizin ihracat dinamiklerini anlamaya ve rekabetçiliğini ön plana çıkarmaya çalıştıklarını dile getirdi. Geçen yıl büyümenin en önemli ayağının ihracat olduğunu hatırlatan Gülle, bu yıl da hedefe ulaşmak için ihracat meclisleriyle sıkı bir çalışma içerisinde olacaklarını kaydetti.

İhracatı yapılan 1000 ürün arasında yaklaşık 280 tanesinde avantaj sahibi olduğumuzu, söz konusu ürünlerin dünya ticaretinde kapsadığı alanın %84’e denk geldiğini bildirdi. Ancak en avantajlı olduğumuz 47 üründe küresel piyasadaki yerimizin sadece %2,38 olduğunu ve bu durumu herkesin fark etmesi gerektiğini altını çizdi.

Küresel ticaretteki daralmaya rağmen Türkiye hedeflerinin değişmediğini ve 2023’te 500 milyar dolara ulaşılacağını anlattı.

İhracatta 500 milyar dolar hedef koyduğumuz yıllarda küresel ticaret hacminin 37 trilyon dolar olduğunu, şu anda 16 trilyon dolara gerilememize rağmen birim hedeflerimizde bir sapma olmadığını ifade etti. Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin performansından memnun olduğunu dile getiren TİM Başkanı Gülle, son yıllarda Afrika ile de ciddi bir ivme kazanıldığını anlattı. Türkiye’nin Afrika ile takas kapısını açması gerektiğini ve bu yönde çalışmaları olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum