Yatırım yapmaya başla!

TİM İhracatın Yanında Düşünce Kuruluşu Olarak da Anılmak İstiyor

Türkiye’nin inovasyon alanındaki gelişmelerinden ve hayata geçirilecek planlardan bahseden TİM Başkanı İsmail Gülle, sadece ihracat açıklayan bir kurum olmak istemediklerini, think-tank sistemini oturtma amacında olduklarını söyledi.
TİM İhracatın Yanında Düşünce Kuruluşu Olarak da Anılmak İstiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, sadece ihracat rakamlarını açıklayan bir kurum olmak istemediklerini, bu imajdan çıkarak TİMTank çatısı altında düşünce kuruluşu (think-tank) haline gelmek istediklerini belirtti. Türkiye İnovasyon Haftası öncesinde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Gülle, her alanda olduğu gibi inovasyona da yeni bir soluk getirdiklerini anlattı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, ülkemizde inovasyon konusunda altyapıya sahip olmamızın yanında, koordinasyon eksikliğimiz olduğunu söyledi.

Bugüne kadar tüm faaliyetlerin inosvasyon başlığı altında yürütüldüğünü ifade eden Gülle, ihracatın geleceğinin de bu alana bağlı olduğunu aktardı. Ülkede kimsenin inovasyon kelimesini bilmediği zamanlardan bu yana TİM’in bu alandaki çalışmalara yönelerek, kültürün yerleşmesine yardımcı olduğunu dile getiren Gülle, uluslararası yönetim danışmanlığı firması IMP3rove Academy iş birliğiyle yapılan Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı hakkında konuştu.

Bu projenin inovasyon yetkinlikleri alanında yarış imkanı sunmasının yanında, inovasyon kültürlerini interaktif bir platformda geliştirme fırsatı da yarattığını bildirdi.

72 ilde, 150 üniversitede 2.920 öğrenci inovasyon alanında eğitim görüyor.

Söz konusu öğrencilerin bilgi çağı ekonomisi, girişimcilik ve inovasyon gibi alanlarda eğitim gördüklerini söyleyen Gülle, amaçlarının; inovasyon yönetimi altyapısının oluşturulması, güçlendirilmesi, inovasyon yönetimi yetkinliğinin sürdürülebilir şekilde artırılması ve sistemlerin tasarlanarak hayata geçirilmesi olduğunu anlattı.

TİM-TEB Girişim Evi‘nin 2015 yılında, 10 farklı ilde kurularak girişimcilik, inovasyon ve teknoloji alanlarına katkıda bulunduğunu ifade etti. Sanayi ve akademik çevre arasındaki bilgi ağını genişletmek amacıyla hem ülkemizden hem de dünyadan fark yaratan uluslararası profesyonelleri, öğrencileri ve akademisyenleri inovasyon haftasında bir araya getirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

2012 yılından bu yana yapılan inovasyon haftasında, bugüne kadar 400 bin ziyaretçi ağırlandı.

Başka Gülle şimdiye kadar İsviçre, Hollanda ve Finlandiya olmak üzere birçok ülkeden misafir ağırladıklarını, 2012 yılından bu yana ise 140 yabancı, 570 yerli olmak üzere toplam 710 konuşmacı ile toplamda 400 bin kişinin katılımına tanık olduklarını aktardı.

TİM’in sadece ihracat açıklamalarıyla gündeme gelen bir kurum olmaktan çıkması gerektiğini söyleyen Gülle; “TİM’i TİMTank çatısı altında think-tank (düşünce kuruluşu) haline getireceğiz. Buradan Türkiye’nin de ihtiyacı olan stratejik raporların, bilgilerin, sektörlere hizmet edecek firmaların, dünyayı ve Türkiye’yi analiz edecek bir takım çalışmalar yapması imkanı sağlayacak bir yapıya dönüştürmek istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

İhracatta geliştirilen mobil uygulamalara değinen Gülle, ihtiyaç olan her şeye bu platform üzerinden erişim sağlanabileceği bilgisini de paylaştı.

Think-tank sayesinde ihracat konusunda oluşan her soruya cevap bulunabilecek.

Gülle, ihracatın sadece standart sistemlerle sınırlı kalmaması gerektiğini, sektörün ve ülkenin bu alandaki beklentisinin çok yüksek olduğunu dile getirdi. Think-tank uygulamasında ihracatçıyı yönlendirecek bilgilere de yer verileceğini, amacın; fikir üreten, özel sektöre, kamuya, sanayiciye, öğrenciye ve çalışana bilgi verilen bir platform oluşturmak olduğunu anlattı.

Turkcell Dijital İş Servisleri Genel Müdürü Hakan Erkan ve TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi’nin de söz aldığı toplantıda, inovasyon haftasına yönelik olumlu açıklamalarda bulunuldu.

İnovasyon haftasına yıllardır destek verdiklerini söyleyen Erkan, inovasyonun yıkıcı değil, dönüştürücü güç olduğuna inandıklarını, dünyanın ilk dijital operatörüne dönüşerek bu düşüncede haklı olduklarının ispatlandığını dile getirdi. Gökhan Mendi ise kurum olarak inovasyonun gücüne inandıklarını ve her alanında yer aldıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum