Yatırım yapmaya başla!

Tim Cook’tan Apple’ın Geleceği ve Mevcut Durumla İlgili Açıklamalar

Apple CEO’su Tim Cook, ünlü TV programında şirketin geleceği ve pazardaki mevcut durum ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Tim Cook’tan Apple’ın Geleceği ve Mevcut Durumla İlgili Açıklamalar

Salı günü Jim Cramer’ın sunduğu Mad Money isimli programa katılan Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz mali yılda şirketin elde ettiği 100 milyar dolarlık gelirinin firmanın uzun süredir amiral gemisi kabul edilen iPhone’larına bağlı olmadığını söyledi. “Son çeyrekte, iPhone dışındaki her şeyi ele alırsak, Apple’ın yüzde 19 büyüdüğünü söyleyebiliriz” diyen Tim Cook, App Store, iTunes, Apple Pay, Apple Music ve iCloud gibi servislerin her çeyrekte hızla büyüdüğünü kaydetti.

2017’de verdiği bir röportajda Apple’ın hizmet gelirlerinin 2020’ye kadar ikiye katlanmasını istediğini aktaran Tim Cook, bu isteğini bir kez daha dile getirdi. Söz konusu büyümenin, şirketin giyilebilir ürünlerindeki başarısı ve sağlık sıhhat alanındaki girişimleri ile bir araya geldiğinde tüketici teknolojisi devinin bir sonraki aşamasına işaret ettiği vurgulandı.

Tim Cook, Jim Cramer’la konuşmasında Apple’ın 2019’da büyüyen hizmet listesine yeni ilaveler olacağını açıklayacağını belirtti.

Apple CEO Tim Cook 2019'da Şirketin Geleceği “Bu yıl yeni servisler duyurduğumuzu göreceksiniz. Daha fazla şey gelecek. Bunların zamanla materyale dönüşeceğine inanıyorum.” diyen Tim Cook, yeni hizmetlerin Apple’ın yıllardır üzerinde çalıştığı servisler olacağını anlattı. “Gelecekten geriye bakıp Apple’ın insanlığa en büyük katkısı ne oldu diye sorarsanız, bunun sağlıkla ilgili olacağını göreceksiniz” ifadeleriyle de dikkat çekti.

ABD Çin ticaret müzakereleriyle ilgili sorularda ise Tim Cook, güven verici konuşarak anlaşmaya varmanın her iki ülke için de yararına olacağını bildirdi.

Tim Cook Ticaret Anlaşması Yapılacak Yorumu “Bu çok karmaşık bir ticaret anlaşması ve güncellenmesi gerekiyor ama daha önce de söylediğim gibi bunun olacağı konusunda çok iyimserim. Bu yalnızca bizim için değil aynı zamanda genel olarak tüm dünya için iyi olacak. Dünya ekonomisinin güçlü olması için dünyanın güçlü bir ABD ve Çin ekonomisine ihtiyacı var.” yorumunu yapan Tim Cook, Çin’in ticaretle ilgili ekonomik zayıflığını geçici olarak nitelendirdi.

Ayriyeten Pekin’deki son müzakerelerle ilgili bilgi sahibi olan insanlardan cesaret verici sözler duyduğunu da ekledi.

Tim Cook Ticaret Anlaşması İyimser

Apple’ın büyüyen cihaz ve servis ekosisteminin Wall Street’teki karşıt fikirliler tarafından muhtemelen takdir edilmediğini söyleyen Cook, benzer yorumları defalarca duyduğunu ve büyük ihtimalle aynı insanların aynı yorumlarla tekrar tekrar gündeme geldiklerini kaydetti. Apple’ın son 12 ayda yaklaşık yüzde 14 seviyesinde değer kaybetmesi üzerine gelen sorulara cevap veren Cook, şirketin ilk çeyrek için kazanç tahminlerini düşürmesi üzerine hisselerde yaşanan düşüşe şaşırmadığını çünkü pazarın kısa vadede oldukça hassas olduğunu düşündüğünü vurguladı.

Qualcomm meselesine de değinen Tim Cook, şirketi eleştirerek devam eden yasal mücadele için pek anlaşma olasılığı bırakmadı.

Tim Cook Qualcomm Meselesi AçıklamaBuna göre Tim Cook, “Qualcomm ile sorunumuz onların lisanssız, fişsiz bir politikaya sahip olmaları. Bu bize göre yasadışı. Ayrıca onların patent portföylerini adil, makul ve ayrımcı olmayan bir temelde sunma yükümlülükleri car ve bunu yapmıyor, aşırı fiyatlar talep ediyorlar.” dedi.

Apple’ın giyilebilir ürünlerinin özellikle de Apple Watch ve AirPods kablosuz kulaklıkları için elde edilen gelirlerin iPod’un gelirlerini aştığını söyledi. “Giyilebilir ürünler için gelirler halihazırda iPod’un zirvesinden yüzde 50 daha fazla” ifadelerini kullanan Tim Cook, Apple Watch ve AirPods’ların her birinin piyasaya sürülmelerinden bu yana iPod satışlarından 4 ve 6 kat fazla satış yaptığını dile getirdi. Bu istatistiklerin özellikle önemli olduğunu çünkü iPod’un başarısının Apple için bir dönüm noktası olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum