Yatırım yapmaya başla!

TİM Başkanı Gülle “2019 İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı” Dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Kültepe Ekonomi Zirvesi'nde konuştu. Konuşmasında Kayserili iş insanlarından, Çin büyümesine kadar birçok konuya yer verdi.
TİM Başkanı Gülle “2019 İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı” Dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen Kültepe Ekonomi Zirvesi’nde konuştu. Gülle, Kültepe’den 4 bin yıl sonrasına çok değerli mesajlar verildiğini, bunların en önemlisinin ise “söz uçar, yazı kalır” olduğunu belirtti.

TİM Başkanı Gülle, ticarette ün yapan Kayserili iş insanlarının başarılarının sırlarının tarihin derinliklerinden geldiğini ifade etti.

Kayserili İş İnsanları VurgusuTürkiye’nin en başarılı tüccarlarının Kayseri’den çıkmasının bir tesadüf olmadığını da söyledi. Son yayınlanan güncel raporların dünya ekonomik büyümesinin yüzde 3,7’den yüzde 3,5’e çekildiğine işaret ettiğini belirten Gülle, gelişmekte olan ülkelerin büyümesinin ise yüzde 4,7’den yüzde 4,5’e revize edildiğini hatırlattı.

Küresel büyümeden yola çıkan Gülle, Çin ekonomisinin 2019 yılının sonunda yüzde 6,2 oranında büyüyeceğini ifade etti. Geçen sene açıklanan rakamın son 30 yılın en düşük rakamı olduğunu belirtti.

İsmail Gülle, Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği’nin ise Brexit belirsizliği ile çalkalandığına dikkat çekti.

Brexit Belirsizliğine Dikkat ÇektiBu nedenle ihracatçılar olan bir karar aldıklarını ve “2018 yılındaki başarımızı sürdürmek için yeni bir vizyona ve bunu destekleyen yeni stratejilere ihtiyacımız var. Artık dünya ile büyüyen bir Türkiye değil, ürünleriyle pazarlarda farklılaşan, beşeri sermayesiyle sanayi 4.0’a entegre olmuş üretimiyle stratejik ürünler ihraç eden bir ülke olma yolunda ilerlemeliyiz,” dedi.

Ocak ayı ihracat raporunu açıkladıklarını ve uluslararası kabul görmüş bir analiz yöntemi ile ihracatta güçlü olunan ürünlerle bunların küresel konumlarını analiz ettiklerini belirtti. Dünyada en çok ithalatı yapılan 200 ürünü tek tek incelediklerini söyleyen Gülle, bunların 47’sine rekabet avantajına sahip olunduğunu gördüklerine dikkat çekti.

Gülle, “en güçlü olduğumuz günler de dahi henüz keşfetmediğimiz pazarlar var,” diyerek çalışmanın özetinin bu olduğunu söyledi.

İhracatta Keşfedilmemiş Pazarlar Var2018 yılında Türkiye Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşıldığını vurgulayan Gülle, ihracatta 168 milyar doların aşıldığını hatırlattı. 2019 yılında ise bu başarının sürdürülebilmesi için bu yılın ihracatta sürdürülebilirlik ve yenilik yılı ilan edildiğini ifade etti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘ın dediklerine dikkat çeken Gülle, “bilmediğimizi, ölçemediğimizi yönetmemiz zor.” dedi.

Gelecek dönemde hizmet ihracatı, transit ticaret, makro ve mikro ihracatın kayıt altına alınmasıyla ilgili çalışmalar yapılacağını söyledi. Bu sayede başarının çok daha ön plana çıkarılabileceğini belirtti. Gaziantep’te 11 Şubat’ta ihracata ilk adım seferberliği kapsamında Güneydoğu Anadolu’daki meclisi kurup bölgenin ihracatına katkı sağlayacaklarını da anlattı. Kayseri’de de benzer bir çalışma yapmayı arzu ettiklerini belirtti.

Gülle, Kayseri’nin 2018 yılında 2,1 milyar dolar ihracat ile tüm zamanların en yüksek yıllık il ihracatı rakamına ulaştığını söyledi. Ancak 1300 olan ihracatçı sayısının yetersiz olduğunu, bu rakamın 2 ila 3 binlerde olması gerektiğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum