Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TİM Açıkladı: Otomotiv Endüstrisi İhracatta Zirvede!

TİM’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de en fazla ihracatı otomotiv endüstrisi yaptı. İhracat rakamları hangi seviyede? İşte detaylar;
TİM Açıkladı: Otomotiv Endüstrisi İhracatta Zirvede!
Yorum

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayına yönelik ihracat verilerini açıkladı. Otomotiv endüstrisi Haziran’da 3 milyar 9 milyon dolarlık ihracata imza attı. Otomotivi 2 milyar 265 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyar 659 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip etti.

İhracat artışı rakamlarına bakıldığında yüzde 202,4’lük yükseliş ile zeytin ve zeytinyağı sektörü zirvede yer aldı. Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 83’ünü temsil eden sanayi grubundaki ihracat yüzde 13,4 düşerek 14 milyar 927 milyon 909 bin dolara indi.

Söz konusu süreçte tarım grubundaki ihracat yüzde 13,5, madencilikteki ihracat yüzde 18,6 azaldı.

Almanya İhracatta İlk Sırada Yer Aldı

Haziran’da en fazla ihracat yapılan ülke 1 milyar 584 milyon dolarla Almanya olurken, onu 1 milyar 116 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri, 958 milyon 828 bin dolarla Birleşik Krallık izledi.

Türkiye’de iller bazında yapılan dış satımda 7 milyar 674 milyon dolarla İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u 1 milyar 546 milyon dolarla Kocaeli, 1 milyar 514 milyon dolarla Bursa takip etti.

Geçen ay ilk kez ihracat yapan 418 firma sürece dahil olurken birim ihracat değeri 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 4 arttı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu