Yatırım yapmaya başla!

TikTok Yüksek Kullanıcı Trafiğini Paraya Dönüştürmekte Zorlanıyor

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan TikTok, yeni para kazanma yolları arıyor.
TikTok Yüksek Kullanıcı Trafiğini Paraya Dönüştürmekte Zorlanıyor

Son yıllarda sosyal medya kullanımında hızlı bir artış söz konusu. Facebook, Twitter, Instagram başta olmak üzere pek çok uygulama kullanıcıların zevklerine yönelik farklı deneyimler sunuyor ve sürekli güncelleniyor. 2017 yılından bu yana ortaya çıkan bir uygulama ise çığ gibi büyümeye devam ediyor. Çinli şirket Bytedance tarafından geliştirilen TikTok, son dönemin en çok indirilen sosyal medya uygulamalarının başında geliyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapor TikTok’un 2019 yılı içerisinde WhatsApp’tan sonra en çok indirilen uygulama olduğunu ortaya koydu. Sensor Tower’ın araştırması geçtiğimiz yıl Bytedance’ın gelirlerinin yüzde 71’ini TikTok üzerinden sağladığını gösteriyor. Sosyal medya devi geliştiricisine 176,9 milyon dolar kazandırdı.

Diğer yandan yılın son aylarında ABD tarafından gelen yaptırımlar ile gündeme gelen platform, dikkatleri üzerine çekti. ABD’nin ordu personeline TikTok kullanımını yasaklaması ve çeşitli güvenlik soruşturmaları başlıca gündem konuları arasında yer aldı. Sosyal mecranın bu potansiyelini daha fazla gelire dönüştürmek adına çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

TikTok Gelirini Artırmak İstiyor

TikTok Gelirini Artırmak İstiyor

Uzmanlar TikTok’un son dönemin en çok ilgi gören sosyal medya uygulaması olmasına rağmen bu gücünü yeterince gelire çeviremediğini belirtiyor. Şu ana kadar uygulamanın özel videolar, kamera filtreleri ve marka videoları ile kendisine gelir sağlamak istediği biliniyor. Bugüne kadar geliştirilen reklam politikalarının şirkete beklenen geri dönüşü sağlayamadığı ifade ediliyor. Bununla beraber TikTok’ta paylaşımlar yapan fenomen hesapların ufak bir kısmının para kazandığı belirtiliyor.

Analistler TikTok’un yeni gelir modelleri geliştirmesi gerektiğini söylüyor. Sosyal medya devi yüksek indirme sayısı şile beraber çok büyük bir izlenme oranına sahip. Çeyrek başında yaklaşık 50 milyon dolar kazanan TikTok’un izlenme oranlarına göre daha fazla kazanç elde etmesi gerektiği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl paylaşım uygulamasında toplam izlenme süresi 86 milyar saate ulaştı. Bu sayı yıla çevrildiğinde 9,4 milyon yılı geçiyor.

Reklamlara Yönelik Düzenleme Gerekiyor

Reklamlara Yönelik Düzenleme Gerekiyor

Bytedance’ın gelecek planlarında TikTok’un YouTube ile rekabet etmesi yer alıyor. Buradaki yayıncıları kendisine çekmek isteyen Çin merkezli uygulama, reklam politikasını da geliştirmeyi planlıyor. Sektörün önde gelen sosyal medya devleri kullanıcıların kişisel verilerini toplayarak hedefe yönelik reklam gösterimleri yapıyor. TikTok’ta ise böyle bir durum şu ana kadar söz konusu değil. Uzmanlar bunu en iyi şekilde yapan platformların başında Facebook’ örnek gösteriyor.

Bu da uygulamanın yüksek etkileşime rağmen gelirlerinin aynı oranda artmamasına neden oluyor. Uygulamada kullanıcıların yaptıkları beğeniler ve kişisel tercihleri gizleniyor. TikTok’a özellikle Hindistan’da çok büyük ilgi olduğu biliniyor. Kullanıcı sayısı her geçen gün artan sosyal medya devinin önümüzdeki süreçte gelirlerini artırmak adına yeni planlar geliştirmesi bekleniyor.

Gelirlerin artması şüphesiz TikTok’un rakiplerine karşı daha etkin rekabet etmesine zemin hazırlayacaktır. Facebook ve Instagram gibi devlerden daha fazla indirilmesine rağmen bu rakamlarını gelirlerine yansıtmakta zorlanan TikTok bu yönüyle dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum