Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un Web Sürümünde Çok Faktörlü Doğrulama Özelliğinin Çalışmadığı Ortaya Çıktı

Popüler sosyal medya uygulamasının web sürümünde kullanıcı güvenliği için risk oluşturan bir açık tespit edildi.
TikTok’un Web Sürümünde Çok Faktörlü Doğrulama Özelliğinin Çalışmadığı Ortaya Çıktı

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında TikTok’u gösterebiliriz. 2016 yılında Bytedance tarafından geliştirilen eğlenceli paylaşım uygulaması kısa sürede milyonlarca kişinin beğenisini kazandı. Yapılan pazar araştırmaları TikTok’un kullanıcı sayısını en hızı artıran platformlar arasında ilk sırada yer aldığını ortaya koymuştu. Sosyal mecra son günlerde ABD baskısı ile gündeme geliyor.

Kullanıcı verilerini Çin hükümeti paylaştığı iddiası ile suçlanan platform ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak gösteriliyor. Bu gelişmelerin sıcaklığını koruduğu şu günlerde sosyal mecra yeni bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. Uygulamanın web sürümünde sunulmuş olan doğrulama seçeneklerinin çalışmadığı belirtiliyor. TikTok yönetimi hatayı kabul etti ve ilerleyen günlerde düzenleme yapacaklarını açıkladı.

Web Sürümünde Güvenlik Açığı

Web Sürümünde Güvenlik Açığı

Sosyal medya uygulamalarında geride kalan dönemde pek çok veri ihlalinin yaşandığına tanık olduk. Bulunan açıklar sayesinde kullanıcıların hesaplarına erişim sağlanabiliyor ve veri ihlalleri yaşanabiliyor. Şirketler bu gibi durumların yaşanmaması adına çok faktörlü kimlik doğrulama özelliklerini kullanmaya başladı. TikTok’un da hesap güvenliğinin sağlanması için bu özelliği kullandığı biliniyor.

Bu özellik sayesinde şifreler üçüncü kişilerin eline geçse bile giriş yapmaları daha zor bir hale geliyor. TikTok’un web sürümü özelinde yapılan bir araştırma ise çok faktörlü kimlik doğrulama özelliğinin çalışmadığını ortaya koydu. Konuyla ilgili açıklama yapan TikTok yetkilisi, “Bu özelliği en kısa sürede web sürümü için de aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Kullanıcılarımızın güvenliği bizim için büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

Ancak web sürümünde özellikler kısıtlı olduğu için ele geçirilen şifrelerin değiştirilmesi mümkün değil. Yine de hesaba izinsiz erişim sağlandığı için kötü niyetli paylaşımlar yapılabilir ya da dolandırıcılık amaçlı kullanılabilir. TikTok’un web sürümünde oturum açma bilgisine yer verilmiyor. Dolayısıyla şifrelerin üçüncü kişilere geçmesi durumunda hesap sahipleri durumdan haberdar olmayabilir. İlerleyen günlerde sosyal medya devinin bu sorunu çözmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum