Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TikTok için Türk Yatırımcının Kurucusu Olduğu Centricus Görüşüyor

Türk yatırımcının kurduğu Dalınç Arıburnu’nun şirketi Centricus, TikTok’u satın almak için girişimlerde bulunuyor.
TikTok için Türk Yatırımcının Kurucusu Olduğu Centricus Görüşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamaların arasında gösterilen TikTok, tartışmalı haberler ile gündemden düşmüyor. Milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan paylaşım uygulaması, ABD yönetimi tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanıyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, TikTok’un yasaklanmasına onay veren kararnameyi imzalamıştı.

Sosyal medya şirketine 90 günlük süre tanındı. Bu süre içerisinde TikTok’un ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor. Aksi takdirde uygulamanın ülkede erişime kapatılması söz konusu olacak. Bu gelişmeler sonrası pek çok şirketin TikTok’u satın almak adına harekete geçtiği biliniyor.

Microsoft, Oracle ve Twitter’ın daha önce TikTok ile ilgilendiği kamuoyunda yer almıştı. Halen görüşmeler devam ediyor ve sosya medya uygulaması ile ilgilenen yeni bir şirket daha ortaya çıktı. Türk yatırımcının kurucusu olduğu Centricus, TikTok’a talip oldu.

Türk Yatırımcı TikTok’a Talip Oldu

Türk Yatırımcı TikTok’a Talip Oldu

Daha önce dünyanın pek çok dev şirketi TikTok’u satın almak adına girişimlerde bulunmuştu. Türk girişimci Dalınç Arıburnu’nun kurucu ortağı olduğu ve Londra’da faaliyet gösteren Centricus’un TikTok’u satın almak adına harekete geçtiği öğrenildi. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa şirket TikTok’un ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan operasyonlarını satın almış olacak. Centricus’un yatırımcıları arasında Katar Kraliyet Ailesi ve Softbank’ın olduğu biliniyor.

Şirketin TikTok’un satın ama girişimlerini sosyal medya uygulaması Triller ile ortaklaşa sunduğu belirtiliyor. Sosya medya platformu için toplamda 20 milyar dolarlık teklif sunuldu. Bu teklifin 10 milyar doları nakit, 10 milyar doları ise kar ortaklığı şeklinde olacak. Triller’in ABD’de 50 milyon aktif kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

ABD hükümetinin TikTok’ın satılması için verdiği 90 günlük süre 15 Kasım tarihinde dolmuş olacak. Centricus’un yanı sıra Microsoft’un da görüşmelerde oldukça yol aldığı belirtiliyor. Yazılım devinin Wamart ile ortak hareket ettiği gelen bilgiler arasında. Önümüzdeki günlerde TikTok’un satılması yönünde somut gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Sosyal medya devi yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen artan kullanıcı sayısı ile rekor büyümesini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde TikTok’un CEO’su Kevin Mayer artan ABD baskısı sonrası istifa ettiğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu