Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TikTok, Trump’ın Yasaklama Kararnamesinin Hukuka Aykırı Olduğunu Açıkladı

Başkan Trump’ın TikTok’a yönelik imzaladığı kararnameye sosyal medya devinden yanıt gecikmedi.
TikTok, Trump’ın Yasaklama Kararnamesinin Hukuka Aykırı Olduğunu Açıkladı

Son günlerde dünya gündeminde ABD yönetimi ile TikTok arasındaki gerilim fazlasıyla yer bulmaya başladı. Başkan Trump, paylaşım uygulamasının kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor. Bir süredir ülkede TikTok’un yasaklanması konuşuluyor. Son olarak ABD Başkanı Trump, TikTok’un ülke içerisinde bir şirkete satılmaması halinde yasaklamasını sağlayan kararnameyi imzaladı.

Bir süredir Microsoft’un TikTok’u almak üzere görüşmeler yaptığı biliniyor. Sosyal medya uygulamasının satılması için önünde 45 gün süre var ve bu süre 15 Eylül tarihinde dolacak. İmzalanan kararname sonrası TikTok’tan da konuyla ilgili açıklama geldi. Şirketten kararnameye dair yapılan açıklamada hukukun çiğnendiği vurgulandı.

TikTok’tan ABD Açıklaması

TikTok’tan ABD Açıklaması

Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok, Başkan Trump’ın imzaladığı kararnameye yönelik açıklamasında, “Hukukun üstünlüğünün devredışı bırakılmaması için önümüze sunulan tüm imkanları kullanacağız. Şirketlerimizin ve kullanıcılarımızın Amerikan hükümetinden olmasa bile Amerikan mahkemelerinden adil bir muamele göreceğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Alınan kararın ABD genelinde hukukun üstünlüğü ilkesine zarar vereceğinin altı çizildi. İfade özgürlüğüne ve pazar rekabetine karşı riskli bir emsal yaratıldığını belirten TikTok, ABD hükümeti ile yapıcı bir süreç yürütmek istediklerini açıkladı. Yapılan açıklamada Microsoft ile yapılan görüşmeler hatırlatıldı ve ABD’deki operasyonları ülkedeki bir şirkete satmaya hazır oldukları vurgulandı.

Başkan Trump imzaladığı kararname sonrası TikTok’un geliştiricisi Bytedance için, “Bu uygulama Çin Komünist Partisi’ne fayda sağlayan dezenformasyon kampanyası için kullanılabilir. ABD, ulusal güvenliğini korumak için TikTok sahiplerine karşı agresif önlemler almalı” açıklamasında bulundu. Önümüzdeki günlerin TikTok ile ABD hükümeti arasında yeni gelişmelere gebe olduğunu söyleyebiliriz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum