Yatırım yapmaya başla!

TikTok Siyasi İçerikli Reklamlara İzin Vermeyeceğini Duyurdu

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok’ta siyasi reklamlara yönelik yeni bir düzenleme kararı alındı.
TikTok Siyasi İçerikli Reklamlara İzin Vermeyeceğini Duyurdu

Sosyal medya uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez araçları haline geldi. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber Facebook, Instagram, Twitter gibi başlıca uygulamalar her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Ancak bir uygulama var ki çıkalı kısa bir süre olmasına rağmen sıra dışı bir performans gösterdi ve dünyanın önde gelen sosyal ağlarından biri haline geldi. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok, kısa sürede büyük sükse yarattı.

Milyonlarca insanın video paylaşımı yaptığı uygulamanın içerisinden fenomen insanların çıktığına tanık oluyoruz. Bilindiği üzere sosyal medya uygulamalarının hemen hepsinde olduğu gibi TikTok gelirlerinin büyük bölümünü reklam gösterimlerinden sağlıyor. Dolayısıyla uygulama geliştiricilerin reklam politikalarını kullanıcıları olumsuz etkilemeyecek şekilde belirlemesi gerekiyor.

Son günlerde küresel bazda yaşanan siyasi gerilimin hızla artması platformların da konuyla ilgili önlem almasına neden oluyor. TikTok almış olduğu karar ile siyasi içerikli reklamlara yeni düzenlemeler getireceğini duyurdu.

TikTok Reklamlarına Düzenleme

TikTok Reklamlarına Düzenleme

Çin merkezli sosyal medya uygulaması şüphesiz global alanda yaşanan gelişmelerden belirli oranda etkileniyor. Gerek kullanıcıların paylaşımları gerekse gösterilen reklamlarda siyasi konulu içeriklere rastlamak mümkün oluyor. Özellikle son günlerde Çin’in ABD ve Hong Kong ile yaşadığı ardı arkası kesilmeyen gerginlikler TikTok’un da reklam politikasında değişikliğe gitmesine neden oldu. Sosyal medya devi almış olduğu karar ile siyasi içerikli reklamlara platformunda yer vermeyeceğini açıkladı.

Özellikle ülkelerin seçim dönemlerinde sosyal medya en etkili propaganda aracı olarak karşımıza çıkıyor. TikTok’un siyasi reklam kararı ile herhangi bir dava ile karşı karşıya kalmak istemediği görülüyor. Şirketten alınan kararla ilgili yapılan açıklamada ”Toplulukta yer alan herhangi ücretli reklamın platformun standartlarına ve içeriğine uyması gerekiyor. Ücretli siyasi reklamların niteliği gereği rekabetçi ve taraflı olması gerekiyor. Ancak bu TikTok’a uygun inandığımız bir şey değil.” ifadelerine yer verildi.

TikTok Particiliğe Karşı

TikTok Particiliğe Karşı

Günümüzde siyaset gündeminin olduğu tüm mecralarda aşırı taraflı yorumlara rastlamak mümkün. Son yıllarda ise sosyal medya uygulamaları aracılığı ile benzer tartışmalar sürekli tırmanıyor. TikTok yetkilileri platformlarının siyasi içeriklere malzeme olmasını istemiyor ve kullanıcıların sadece eğlenceli vakit geçirmelerini istediğini belirtiyor.

Sosyal medya devinin üst düzey yöneticilerinden Blake Chandlee, kullanıcıların başka hiçbir mecrada TikTok’Ta yaşadıkları deneyimi bulamadıklarını söyledi ve bu deneyimi sunmak adına tüm gayretleriyle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum