Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un Sahibi Bytedance, Tencent’e İçerik Engelleme Davası Açtı

Bytedance, Çin’in oyun devi Tencent’e içerik engellediği iddiasıyla dava açtı.
TikTok’un Sahibi Bytedance, Tencent’e İçerik Engelleme Davası Açtı

Son yıllarda Çinli sosyal medya ve bilişim şirketlerinin hızlı bir yükselişine tanık oluyoruz. Sosyal medya tarafında TikTok son dönemin en çok indirilen platformu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle oyun alanında yaptığı yatırımları ile öne çıkan Tencent ise Çin’in en büyük bilişim şirketleri arasında yer alıyor. Bu iki şirket önümüzdeki günlerde mahkemede karşı karşıya gelecek. TikTok’un geliştiricisi Bytedance, Tencent’e dava açtı.

Şirketin Tencent’e dava açmasının sebebi olarak WeChat ve QQ platformlarında TikTok içeriklerinin engellenmesi gösteriliyor. TikTok kendi ülkesinde Douyin adıyla hizmet veriyor. Bytedance bu platformdaki içeriklerin Tencent’in sahibi olduğu mecralarda engellediği gerekçesiyle Çin’in antitröst yasalarını ihlal ettiğini belirtiyor.

Bytedance, Tencent’e Dava Açtı

Bytedance, Tencent’e Dava Açtı

Bloomberg’de yer alan habere göre TikTok’un sahibi Bytedance Pekin’de bir dava açtı ve Tencent’in WeChat ve QQ’da dünya çapında popüler olan kısa video uygulamasının Çinli ikizi Douyin’den gelen içeriğe erişimi engelleyerek Çin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia etti. Şirket mahkemeden, Tencent’ten eylemlerini durdurması ve 14 milyon dolar tazminat ödemesini talep ediyor.

Dava, Pekin yönetiminin internet şirketleri arasındaki tekelci davranışı ortadan kaldırmayı amaçlayan ve teknoloji sektöründe satışları düzenlemelerinden birkaç ay sonra açılmış oldu. İki teknoloji devi sektörünün önde gelen rakipleri olarak biliniyor. Bir ByteDance sözcüsü, “Rekabetin tüketiciler için daha iyi olduğuna ve yeniliği teşvik ettiğine inanıyoruz. Haklarımızı ve kullanıcılarımızın haklarını korumak için bu davayı açtık.” açıklamasında bulundu.

Tencent ise kullanıcılara ve üçüncü taraf ürünlere adil rekabet ve açık işbirliği ilkeleri altında hizmet sunduğunu belirterek, ByteDance’in suçlamalarının yanlış ve kötü niyetli olduğunu açıkladı. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan WeChat, uzun zamandır kullanıcılarının hangi içerik ve hizmetlerle etkileşime girebileceğini kontrol eden bir denetleme mekanizmasına sahip olmakta.

ByteDance, içeriğini bloke ettiği için daha önce de Tencent aleyhine dava açmıştı. Ancak şirket bu sefer ilk kez haksız rekabet karşıtı gerekçelerle dava açtığını öne sürüyor.

TikTok, Hindistan’daki Çalışan Sayısını Azaltıyor

TikTok, Hindistan’daki Çalışan Sayısını Azaltıyor

Bilindiği üzere Hindistan ile Çin arasında yaşanan gerilim doğrultusunda geçtiğimiz aylarda TikTok, hükümet tarafından ülkede yasaklanmıştı. Yasak kararı alındığından bu yana 7 ay süre geçti. Şirket aradan geçen zaman içerisinde Hindistan’daki çalışanlarını ilgilendiren bir karar aldı. Bytedance ülkedeki iş gücünü azalttığını açıkladı.

Bir şirket sözcüsü konuyla ilgili açıklamasında, “Bu sorunun nasıl çözüleceğine dair hükümetten gelecek yedi ay içinde geri bildirim alınmaması nedeniyle, Hindistan’daki işgücümüzü azaltmaya karar verdiğimiz için üzüntü duyuyoruz. Ülkedeki milyonlarca kullanıcıyı, sanatçıyı, içerik üreticiyi ve eğitimciyi desteklemek için Hindistan’da TikTok’un yeniden başlatılmasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ne kadar çalışanın işten çıkarılacağı bilinmemekle beraber, bu durumdan ülkedeki pek çok personelin etkileneceği tahmin ediliyor. Hindistan, TikTok için daha önce en büyük pazarlardan biri konumundaydı. Nisan 2020 itibariyle TikTok’un indirmelerinin yüzde 30’u Hindistan’dan gelmişti. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında, uygulamanın ülkede yaklaşık 167 milyon kullanıcısı olduğu açıklanmıştı. Hindistan hükümeti TikTok’u 29 Haziran’da yasaklama kararı almıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum