Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un Sahibi ByteDance Müzik Şirketi Jukedeck’i Bünyesine Kattı

Son yılların popüler sosyal medya uygulaması TikTok’un geliştiricisi ByteDance’in daha önce çevrimiçi müzik servisi almak istediği gündeme gelmişti. Harekete geçen şirket yapay zeka yatırımları ile bilinen Judedeck’i bünyesine kattı.
TikTok’un Sahibi ByteDance Müzik Şirketi Jukedeck’i Bünyesine Kattı

2016 yılında piyasaya sunulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin en sevdiği sosyal medya uygulamalarından biri TikTok, sürekli büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan araştırmalar TikTok’un 2019 yılının en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu gösteriyor. Çin merkezli ByteDance tarafından geliştirilen uygulama ülkemizde de son derece popüler sosyal medya mecralarından oldu.

Kısa sürede büyük gelirler elde eden ByteDance’in yeni yatırım planları yaptığı biliniyor. Daha önce şirketin sohbet ve çevrimiçi müzik pazarlarına gireceği gündeme gelmişti. Gelen son haberler sosyal medya devinin harekete geçtiğini gösteriyor.

ByteDance, yapay zeka alanında yaptığı yatırımlar ile bilinen Jukedeck’i satın aldı. Music Ally’de yer alan rapor, şirket çalışanlarının LinkedIn’deki iş bilgilerini değiştirdiğini ortaya çıkardı.

TikTok’tan Yapay Zekaya Yatırım

TikTok’tan Yapay Zekaya Yatırım

Son yıllarda dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin yatırım yaptığı başlıca alanlar arasında yapay zeka geliyor. Uygulamaların en iyi şekilde çalışması ve yüksek kullanıcı deneyimi sunması adına yapay zekanın sürekli gelişmesi büyük önem arz ediyor.

Son habere göre TikTok’un da bu pazarda yerini almak istediği görülüyor. Şirket yapay zeka tabanlı müzik firması olarak bilinen Jukedeck’i satın aldı. Konuya ilgili yapılan bir çalışma Jukedeck çalışanlarının tamamının LinkedIn profillerini güncellediğini gösteriyor.

Şirket CEO’sunun da dahil olduğu grupta tüm çalışanlar LinkedIn’de çalıştıkları şirket bilgisin ByteDance olarak güncellemiş durumda. Şirketin internet sitesi ise yayınını durdurmuş ve ziyaretçiler, “Şimdilik fazla bir şey söyleyemiyoruz ancak müzikal yapay zekâyı kullanarak yaratıcılığı arttırmayı dört gözle bekliyoruz!” ifadeleri ile karşılaşıyor.

TikTok’tan Telif Hamlesi

TikTok’tan Telif Hamlesi

TikTok’ta kullanıcılar çeşitli videolar paylaşıyor ve bu videolarda istedikleri müziğe yer verebiliyor. Ancak çoğu zaman bu durum şirketin başını telif hakkı davaları ile ağrıtıyor. Jukedeck ise doğrudan bu alana yönelik yapay zeka tabanlı yatırımlar yapmakta. Uzmanlar ByteDance yapmış olduğu bu yatırım ile gelecekte karşılaşması muhtemel telif hakkı sorunlarını ortadan kaldırmak istiyor olabilir.

Sosyal medya uygulaması, videoların arka tarafında oynatılan müzikler için milyon dolarları bulan telif ödemeleri yapıyor. Jukedeck’in yapay zeka tabanlı çalışması ile ortaya özgün müzikler ortaya çıkarılabilir. Bu sayede şirketin lisanslı şarkılar çin ödediği telif çok aza inmiş olacak.

Jukedeck’in geçtiğimiz dönemde kullanıcıların müzikteki tempoyu ve uzunluğu ayarlamasına imkan tanıyan araçlar geliştirdiği de biliniyor. Özetle yapılan yatırım ByteDance’in yapmış olduğu telif ödemelerini azaltması bekleniyor ve TikTok için daha özgün bir platform yaratılmasının önünü açıyor diyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum