Yatırım yapmaya başla!

TikTok Kullanıcılara Videoların Kaldırılma Sebeplerini Açıklayacak

Paylaşım uygulaması TikTok kaldırılan içeriklerin sebebini açıklayacak.
TikTok Kullanıcılara Videoların Kaldırılma Sebeplerini Açıklayacak

Son yıllarda en çok indirilen sosyal medya uygulamalarının başında TikTok geliyor. Çinli Bytedance’ın 2016’da yayınladığı uygulama Facebook, Instagram gibi uygulamalara kafa tutar hale geldi. Son olarak 2020’nin üçüncü çeyreği özelinde yapılan araştırma TikTok’un en çok indirilen uygulamalar arasında ilk sırada olmaya devam ettiğini gösteriyor. Uygulama hızlı yükselişinin yanı sıra son dönemde ABD hükümetinin baskısı ile gündeme geliyor.

Trump hükümeti TikTok’un ulusal güvenlik tehdidi yarattığını ve bu nedenle yasaklanması gerektiğini açıklanmıştı. Bunun için gerekli kararname geçtiğimiz aylarda yapılmıştı. Uygulamanın ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılmaması halinde ülkede erişime engellenmesi söz konusu olacak. Ancak uygulamayla ilgili kesin kararın ABD seçimlerinden sonraya kaldığı belirtiliyor.

Twitter, Oracle, Microsoft gibi şirketler TikTok’u satın almak için girişimlerde bulunmuş ancak somut bir sonuç çıkmamıştı. TikTok yönetimi ise daha şeffaf bir görünüm sergilemek adına politikalarında değişiklik yapıyor. Kısa zaman önce yapılan açıklamada asılsız bilgiye karşı sahte videolara uyarı etiketlerinin ekleneceği açıklanmıştı. Sosyal medya devi şeffaflık adına yeni bir karar daha aldı. Bundan böyle kaldırılan videoların silinme sebebi kullanıcılara açıklanacak.

TikTok’tan Yeni Şeffaflık Hamlesi

TikTok’tan Yeni Şeffaflık Hamlesi

Eğlenceli paylaşım uygulaması sayısız videoya ev sahipliği yapıyor ve topluluk kurallarını ihlal eden içerikler TikTok tarafından kaldırılıyor. Şirketten şeffaflığın sağlanması adına yeni bir karar alındığı belirtildi. Bugüne kadar kaldırılan videoların silinme sebepleri kullanıcılara açıklanmıyordu. Sosyal mecra bu noktada yeni bir karar aldı ve kaldırılan videoların neden silindiğini kullanıcılara açıklayacak.

Şirketten yapılan açıklamada, “İnsanlara politikalarımızı hatırlatırken yaptırım eylemlerimizi açıklamak, tekrarlanan ihlal oranlarını düşürmeye yardımcı oldu ve Topluluk Kurallarımıza yapılan ziyaretler neredeyse üç katına çıktı.

Ayrıca, bir videonun kaldırılmasına itiraz etmek için kullanıcılardan gelen taleplerde yüzde 14 azalma gördük. Bunun, topluluğumuzun gelişmesini sağlayan olumlu içerik ve hoş karşılama davranışının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olduğuna inanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

TikTok yönetimi kaldırılan videoların sahibine hangi politikanın ihlal edildiğini açıklayacağını belirtiyor. Aynı zamanda kişilerin itiraz hakkı bulunuyor. Şirket topluluk kurallarının tek tip ve eşit şekilde herkese uygulamak istediğini belirtiyor. Kullanıcıların kendilerine zarar verme ya ya intiharı andıran bir içerikleri sonrası ise TikTok kişileri uzman kaynaklara yönlendirecek.

TikTok geçtiğimiz aylarda şeffaflık raporu yayınlamış ve bu raporda kaldırılan videoların hangi sebepten kaldırıldığını kayıt altına almaya başladığını duyurmuştu. Dolayısıyla bu bilginin kullanıcılar ile paylaşılacak olmasının sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Şeffaflığa yönelik atılan bu adımların ABD tarafında nasıl karşılanacağı ise merak konusu. Uygulama Çin hükümeti ile izinsiz veri paylaşmakla suçlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum