Yatırım yapmaya başla!

TikTok için Kesin Karar ABD Seçimlerinden Sonraya Kaldı

TikTok’un ABD’deki akıbetini belirleyecek nihai mahkeme kararı başkanlık seçimleri sonrasına kaldı.
TikTok için Kesin Karar ABD Seçimlerinden Sonraya Kaldı

Son yıllarda yükselişiyle ve soruşturmalar ile gündemden düşmeyen sosyal medya uygulamalarının başında TikTok geliyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama bu yılın üçüncü çeyreğinde de en çok indirilen platform oldu ve rakiplerinin önünde olmayı sürdürdü. Şirket diğer yandan son dönemde ABD baskısına maruz kalıyor. Trump hükümeti tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen uygulamanın yasaklanmasına karar verilmişti.

Bunun gerçekleşmemesi için TikTok’un ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması gerekiyor. Twitter, Oracle, Microsoft gibi şirketler daha önce bunun için TikTok ile görüşmeler yaptı ancak ortaya somut bir sonuç çıkmadı. Bytedance ise bu yaptırımın durdurulması için mahkemede hakkını aramaya başlamıştı. Mahkemenin nihai duruşması seçimlerden bir gün sonrasına kaldı.

TikTok Kararı Seçim Sonrasına Sarktı

TikTok Kararı Seçim Sonrasına Sarktı

TikTok’un ABD’de yasaklanmaması için belirlenen süre içerisinde başka bir şirkete satılması gerekiyor. Bugüne kadar kesin bir anlaşma sağlanmış değil. Bilindiği üzere 3 Kasım’da ABD Başkanlık Seçimleri yapılacak. Seçimlerde mevcut başkan Donald Trump ile Joe Biden yarışacak. TikTok için mahkemeden çıkan nihai kararın ise seçimlerden bir gün sonrasına kaldığı öğrenildi.

Nihai kararın çıkacağı duruşmanın 4 Kasım’da düzenleneceği açıklandı. Tabi bununla beraber seçimde Trump’ın kaybetmesi ihtimalinde TikTok’un kaderinin nasıl belirleneceği merak konusu oldu. Duruşma sonrası TikTok’un App Store ve Play Store’dan kaldırılıp kaldırılmayacağı netleşmiş olacak.

BBC’de yer alan haberde Yargıç Carl Nichols, ulusal güvenlik tehdidi içerek kanıtlar olmasına rağmen TikTok’un riskinin göz ardı edilebileceğini belirtmişti. Başkan Trump ise TikTok’un Oracle – Walmart ortaklığına satılması halinde faaliyetlerine devam edebileceğini açıklamıştı. Çin hükümeti ise uygulamanın ABD operasyonlarının satılmasına razı değil. Önümüzdeki günlerde TikTok – ABD hattında yeni gelişmelerin yaşanacağını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum