Yatırım yapmaya başla!

TikTok Irkçılık Karşıtı Paylaşımlara Sansür Uygulamakla Suçlandı

Sosyal medya uygulaması TikTok’ta ırkçı karşıtı yapılan paylaşımları sansürlemek ile suçlandı. Şirket ise teknik bir sorun olduğunu açıkladı ve özür diledi.
TikTok Irkçılık Karşıtı Paylaşımlara Sansür Uygulamakla Suçlandı

Son günlerde ABD, Minneapolis’te bir polisin siyahi vatandaş George Floyd’u vahşi bir şekilde öldürmesi olayıyla çalkalanıyor. Olayın baş aktörü konumunda olan polise herhangi bir ceza verilmemiş olması ise ülkede insanları sokağa döktü. Pek çok eyalette ırkçılık karşıtı yürüyüşler düzenleniyor. Hatta bu durum beraberinde yağma olaylarının da yaşanmasına neden oluyor. Sosyal medya uygulamaları ise insanların konuyla ilgili etkileşim kurmasında önemli rol oynuyor.

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram’ın anti spam korumasının ırkçılık karşıtı paylaşımlardan bazılarını engellediği ortaya çıktı. Benzer bir durum TikTok’ta da yaşandı. Çin merkezli video paylaşım uygulaması son yılların en çok indirilen sosyal medya uygulaması olarak öne çıkıyor.

Dolayısıyla platformda ABD olayları nedeniyle sayısız paylaşıma rastlamak mümkün. Ancak konuyla ilgili hashtag altında yapılan paylaşımların görüntüleme sayılarının sıfır olduğu dikkat çekti. Bu durum TikTok için sansür uyguladığı yorumları yapılmasına neden oldu. Sosyal medya uygulaması ise teknik bir sorun olduğunu açıkladı.

TikTok’a Sansür Suçlaması

TikTok’a Sansür Suçlaması

Son günlerde sosyal medyada en çok ilgi gören hashtaglerin başında #BlackLivesMatter ve #GeorgeFLoyd yer alıyor. Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok platformlarında bu hashtaglerin altında sayısız paylaşım görmek mümkün. Ancak TikTok’ta bu hashtagler altında yapılan paylaşımların görüntüleme sayısı sıfır olarak gösterildi. Pek çok kullanıcı TikTok’un neden böyle davrandığını sorguladı ve şirketi sansür uygulamakla suçladı.

TikTok ise konuyla ilgili bir sansür uygulama amaçları olmadığını ve teknik bir sorun olduğunu açıkladı. Sosyal medya devinin ABD’deki yöneticileri, “Güvensiz, desteksiz veya bastırılmış hisseden siyah insanlardan ve kullanıcılarımızdan özür dileriz” ifadesine yer verdi. Yaşanan durumun teknik bir aldatmacadan ibaret olduğunu belirten yetkililer, videoların gerçek görüntüleme sayılarının yapılan aramalarda görülebileceğine dikkat çekti.

Çok sayıda kullanıcı ilgili hashtaglerin altına siyah kareli resimler gönderdi. Belirtilen sorun geçtiğimiz Perşembe günü yaşandı. Sosyal mecra ırksal adaletsizliğe karşı Kara Salı olarak düzenlenen etkinliğe katılacağını ve toplumsal dayanışma içerisinde kalacağını açıkladı.

Şirket daha önce de Hong Kong’da yaşanan hükümet karşıtı protesto olaylarında da sansür uygulamakla suçlanmıştı. Sosyal medya devi ABD’de ırkçılık ile mücadele kapsamında 1 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum