Yatırım yapmaya başla!

TikTok İndirme Sayısı ile Tüm Rakiplerini Geride Bıraktı

Sensor Tower tarafından yapılan araştırma, TikTok’un 2 milyar indirme sayısını geçtiğini ortaya koydu.
TikTok İndirme Sayısı ile Tüm Rakiplerini Geride Bıraktı

Akıllı telefonların her geçen gün hızla yaygınlaşması, pek çok mobil uygulamaya olan ilginin artmasına neden oluyor. Sosyal medya artık dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın vazgeçilmez bir tutkusu haline geldi. Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi pek çok uygulama kullanıcı kitlelerini sürekli artırıyor. Son yıllarda Çinli şirket Bytedance tarafından geliştirilen TikTok ise yükselişi en hızlı uygulamalar arasında dikkat çekiyor. Çin’de Douyin, küresel pazarda ise TikTok olarak bilinen paylaşım uygulaması ülkemizde de büyük ilgi görüyor.

Geçtiğimiz dönemde yapılan araştırmalar TikTok’un en hızlı indirilen uygulama olduğunu ortaya koymuştu. Uygulama 2019 yılında WhatsApp’tan sonra en çok indirilen sosyal mecra olarak öne çıkmıştı. Paylaşılan son raporlar bu durumun değişmediğini ortaya koyuyor. Araştırma şirketi Sensor Tower’ın son çalışması TikTok’un yılın ilk çeyreği ve toplam indirme sayısını gözler önüne serdi. Popüler paylaşım uygulaması App Store ve Play Store’da toplam 2 milyar kişi tarafından indirildi.

TikTok’un Yükselişi Sürüyor

TikTok’un Yükselişi Sürüyor

Son yılların en popüler sosyal mecralarından biri olan TikTok, geçtiğimiz süreçte ABD’li kurumlar tarafından incelemeye alınmış ve soruşturmalar geçirmişti. Uygulama çeşitli olumsuz gelişmelere rağmen kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Sensor Tower tarafından yapılan son araştırma, TikTok’un 2020 yılının ilk çeyreğinde 315 milyon kişi tarafından indirildiğini gösteriyor.

Özellikle son 5 ay içerisinde uygulamanın adeta sıçrama yapması sonrası, toplam indirme sayısı 2 milyar barajını aşmış oldu. Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, sosyal medya uygulamalarına olan ilgiyi fazlasıyla artırmış durumda. Bu artıştan TikTok’un da fazlasıyla nasibini aldığı görülüyor.

Yılın ilk çeyreğinde TikTok’u 250 milyon indirme sayısı ile WhatsApp’ın takip ettiği belirtiliyor. Raporda Google’ın geliştirmiş olduğu YouTube, Gmail gibi uygulamaların 5 milyar rakamını geçtiğine dikkat çekiliyor. Ancak bu uygulamalar milyonlarca Android cihazında halihazırda yüklü olarak geliyor. Dolayısıyla bu sayıya ulaşılmış olması sürpriz değil.

Bytedance’a Büyük Gelir

Bytedance’a Büyük Gelir

Yaklaşık 5 ay önce TikTok’un kullanıcı sayısının 1.5 milyara ulaştığı açıklanmıştı. Aradan geçen zaman içerisinde bu sayıya 500 bin kişinin daha eklenmiş olması son derece dikkat çekiyor. Bu ivmelenme uygulamanın geliştiricisi olan Bytedance’ın gelirlerinde de artışa neden oldu. Rakamlara göre şirketin bugüne kadar 256 milyon dolar gelir elde ettiği açıklandı. Elde edilen gelirin yüzde 72.3’ü Çin pazarından sağlanırken, 86.5 milyon dolar ise ABD pazarından sağlandı.

Araştırma şirketinden bir yetkili ise TikTok’un tüm kullanıcılarının organik olmadığını ancak Coronavirus salgını etkisiyle uygulamaya olan ilgide büyük bir artış olduğunu söyledi. TikTok’un en çok indirildiği yer kendi ülkesi olan Çin oldu. Bu ülkeyi 611 milyon indirme sayısı ile Hindistan takip ediyor. İndirmelerin büyük bölümünün Play Store’dan gerçekleştiği kaydedildi. Ancak şirketin iOS üzerinden daha fazla gelir elde ettiği görülüyor. Sensor Tower’a göre şirketin gelirinin 456 milyon doları iOS indirmelerinden sağlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum