Yatırım yapmaya başla!

TikTok Tartışma Yaratmasına Rağmen Her Geçen Gün Değerini Yükseltiyor

Sosyal medya uygulaması TikTok, dünyanın en değerli 100 markasından biri olarak gösteriliyor.
TikTok Tartışma Yaratmasına Rağmen Her Geçen Gün Değerini Yükseltiyor

Günümüzde sosyal medya uygulamaları milyonlarca insanın başlıca iletişim ve eğlence aracı haline gelmiş durumda. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat gibi pek çok uygulama milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılıyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok ise kısa sürede çok büyük kitlelerin beğenisini topladı. İnsanların eğlenceli videolar paylaştığı platform, son yılların en çok indirilen sosyal medya uygulamalarının başında geliyor.

Uygulama geçtiğimiz saatlerde Hindistan tarafından Çin ile yaşanan yüksek gerilim nedeniyle ülkede yasaklandı. Diğer yandan bugüne kadar platform çeşitli veri ihlalleri ve tartışmalar ile gündeme gelmişti. Ancak TikTok tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen değerine değer katmaya devam ediyor. BrandZ Top 100 Global Markalar listesinde TikTok ilk 100 şirket arasında yer alıyor.

TikTok Dünyanın En Değerli Şirketleri Arasında

TikTok Dünyanın En Değerli Şirketleri Arasında

Her yıl paylaşılan BrandZ Top 100 Global Markalar listesine TikTok giriş yaptı. Platform ilk olarak 2016 yılında kullanıma sunulmuştu. Aradan geçen dört yıl içerisinde TikTok dünyanın en değerli 100 firmasından biri haline geldi. TikTok bu listede Pepsi, Adidas, Uber gibi dev şirketleri geride bıraktı ve marka değerini 16.9 milyar dolara kadar yükseltti.

Şirket piyasa değeri ile bu sıralamada 79. sırada kendisine yer buluyor. Sosyal medya uygulaması iOS ve Android mağazalarında toplamda 1.5 milyarı aşkın kişi tarafından indirildi. Platformun aktif kullanıcı sayısının ise 800 milyonu geçtiği belirtiliyor.

BrandZ Global Araştırma Başkanı Martin Guerrieria, TikTok’un başarısıyla ilgili, “Bir marka olarak TikTok, uzun süredir piyasada olmamasına rağmen inanılmaz derecede yaratıcı olarak görülüyor. Markanız rakiplerinizden daha yaratıcı olarak görülüyor ise bu, marka değeriniz açısından büyük bir itici güçtür” açıklamasında bulundu. Değerini artıran sosyal medya platformları arasında Instagram da yer alıyor.

Facebook’ıun sahibi olduğu platform, 41.5 milyar marka değeri ile 29. sırada yer aldı ve 15 basamak yükseldi. Benzer bir yükselişi yayın servisi Netflix kaydetti. Platform marka değerini yüzde 34 artırdı ve 45.9 milyar dolara çıkardı. Facebook ise bu listenin 35. sırasında yer alıyor. TikTok marka değerini artırmasına rağmen tartışmalı haberler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Şirket özellikle izinsiz veri topladığı iddiaları ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum