Yatırım yapmaya başla!

TikTok’a ABD’den Sonra Güney Kore de Soruşturma Başlattı

Son yılların gözle uygulaması TikTok için Güney Kore tarafından güvenlik soruşturması başlatıldı.
TikTok’a ABD’den Sonra Güney Kore de Soruşturma Başlattı

Sosyal medya uygulamaları milyonların başlıca ilgi duyduğu araçlardan biri haline geldi. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi pek çok farklı uygulama mevcut ve kullanıcılar tarafından beğeniyle kullanılıyor. Son yıllarda bu uygulamaların arasında Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok katıldı. Eğlenceli videolar oluşturulan platform kısa sürede son derece popüler oldu ve büyük kitlelere ulaşmaya başladı. Öyle ki son dönemin en hızlı büyüyen uygulamalarının başında TikTok’un geldiğini söyleyebiliriz.

Uygulamanın geliştiricisi Bytedance son dönemde ABD cephesinden gelen soruşturma ve yaptırımlar ile gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde ABD Donanması personellerinde TikTok kullanımı yasaklanmıştı. Ulusal Güvenlik Tehdidi kategorisinde değerlendirilen uygulamaya ABD’den sonra bir kötü haber de Güney Kore’den geldi. Ülkede benzer nedenler gerekçe gösterilerek TikTok’a yönelik güvenlik soruşturması başlatıldı.

Güney Kore’den TikTok Yaptırımı

Güney Kore’den TikTok Yaptırımı

TikTok’a çeşitli ülkelerden kötü haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin soruşturma başlatması sonrası benzer bir yaptırım da Güney Kore tarafından uygulanmaya başladı. Uygulamanın kişisel verileri sızdırması neden gösteriliyor ve Güney Kore hükümeti tarafından güvenlik soruşturması başlatılıyor. Açıklama Kore İletişim Komisyonu (KCC) tarafından yapıldı. TikTok’un kişisel verileri sızdırdığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın sonucunda ne karar çıkacağı şimdiden merak konusu oldu.

Özgür Kore Partisi temsilcilerinden Song Hee-kyeoung, sosyal medya uygulamasının hassas verilere erişim sağladığını ve bunları Çin hükümeti ile paylaştığını düşündüklerini söylüyor. Kısa sürede popüler hale gelen sosyal medya uygulamasının bugün itibariyle 4 milyonu aşkın kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Uygulamanın geliştiricisi soruşturma süreçlerinden geçiyor ancak bugüne kadar herhangi bir yaptırım ile karşılaşmadı.

TikTok Yükselişini Sürdürüyor

TikTok Yükselişini Sürdürüyor

Bytedance ise bu soruşturmalar sonrası yaptığı açıklamalarda casusluk suçlamalarını reddediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde TikTok hisselerinin şirket tarafından satılacağı iddia edilmişti. Bytedance yaptığı açıklamada hisse satışı iddialarına cevap vermiş ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını duyurmuştu. Şirketin uygulamanın genel merkezini Çin dışına çıkarma planları olduğu gelen haberler arasında. Soruşturmalar karşısında sessizliğini koruyan Bytedance’ın ne yapacağı ise merak ediliyor.

Araştırmalar TikTok’un tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gördüğünü ortaya koyuyor. Dijital Düşün Derneği tarafından yapılan bir araştırma son 10 yıl içerisinde Tiktok ve Instagram’ın önemli bir yükseliş sergilediğini gösteriyor.

Diğer yandan Facebook’un kullanıcı sayısında lider olduğu ve Twitter’ın kullanıcı sayısında düşüş yaşandığı belirtiliyor. Son 10 yıl içerisinde Facebook’un kullanıcı kitlesinde herhangi bir düşüş yaşandığını gösteren bir veriye rastlanmadı. Uzmanlar soruşturmalar ve yaptırımlara rağmen TikTok’un önümüzdeki yıllarda da yükselişini sürdüreceğini tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum