Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TikTok’un Son Güncellemesinde Ayrıntılı Bilgileri Gizlemesi Dikkat Çekti

TikTok’un son olarak yayınladığı Sanal Ürün Prensibi adlı güncellemesinde detayların olmaması dikkat çekiyor.
TikTok’un Son Güncellemesinde Ayrıntılı Bilgileri Gizlemesi Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Uygulamalar kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek adına sürekli güncelleniyor ve birbirleri ile rekabet ediyor. Facebook, Instagram, Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarının yanı sıra son dönemde Çin merkezli teknoloji şirketi Bytedance tarafından geliştirilen TikTok fırtına gibi esiyor. Son ayların en ön indirilen sosyal medya uygulaması olarak lanse edilen uygulama, bir süredir olumsuz haberler ile gündeme geliyor.

Geçtiğimiz günlerde TikTok’un çocuklara yönelik gizlilik ihlali yaptığına dair suçlamalar ortaya atılmıştı. ABD’li kurumlar tarafından incelenmeye başlanan şirket, bir yandan da uygulamasına yeni güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Yayınlanan son güncelleme ise detaylara yer verilmemesi ile dikkat çekiyor. Sanal Ürün Prensibi adlı güncellemenin detaylarına göz atmak isteyen kullanıcılar karşılarında 404 hatasını gördüler.

TikTok Güncellemeyi Gizledi

TikTok Güncellemeyi Gizledi

Sosyal medya uygulamaları kullanıcılarına belirli aralıklar ile yeni özelliklerin yer aldığı güncellemeler yayınlarlar. Yayınlanan güncellemelerle ilgili ayrıntılı bilgiler geliştiriciler tarafından kullanıcılara aktarılır. Burada yer alan uyarılar kullanıcı tarafından okunmuş sayılır sonrasında istenen izinler otomatik olarak kabul edilmiş olur. TikTok’un yayınladığı son güncellemede ise böyle bir durumun olmaması dikkat çekiyor. Sanal Ürün Prensibi adında bir güncelleme yayınladı sosyal medya platformu, bazı yeni düzenlemeleri uygulamaya koydu.

Gelen bildirimde kullanıcıların canlı yayın yapması, maddi değeri olan hediyeler ve elmas gibi ürünlere sahip olması için yaş sınırı kuralının olduğu söylendi. Gelen güncellemeyi kullanıcıların ‘Tamam’ diyerek yüklemesi ya da ‘Daha fazlasını öğren’ seçeneğine gitmesi gerekiyor. Ancak ikinci seçeneğe gitmek isteyenler 404 hatasını karşılarında gördüler. Şirket son dönemde sıklıkla kullanıcılara yönelik sansür uygulamaları ve Çin hükümeti lehine bilgi paylaşmakla suçlanıyor.

Yayınlanan son güncellemede ayrıntılı bilgilere yer verilmemiş olması da yeni bir soru işaretinin doğmasına neden oldu. Uzmanlar sosyal medya uygulamalarının kullanıcılara karşı şeffaf olmaları gerektiğini belirtiyor ve TikTok’un son güncellemesinde bu ilke ile çeliştiğini ifade ediyor. Ayrıntılı bilgiye yer verilmemiş olması nedeniyle kullanıcıların güncellemeyi onaylamak zorunda bırakılabileceği belirtiliyor.

Bilgilere Tarayıcıdan Erişmek Mümkün

Bilgilere Tarayıcıdan Erişmek Mümkün

Mobil uygulamaya gönderilen güncellemede detaylara yer verilmese de, hassasiyet taşıyan kullanıcılar TikTok’un internet sitesi üzerinden bu bilgilere ulaşabiliyor. Güncelleme 3 Aralık’ta yayınlandı ve kademeli olarak global pazarda kullanıcılara dağıtılıyor.

TikTok bir süredir ABD senatosu tarafından kişisel veri ihlali tarafından inceleniyor. Diğer yandan şirket geçtiğimiz günlerde Çin’in Uygur Türklerine yönelik yaptığı zulmü eleştiren bir hesabı önce askıya almış daha sonrasında ise tepkilerden dolayı özür dilemiş geri adım atmıştı.

Şirketin Çin’deki Douyin ile TikTok’u birbirinden ayırmak istediği de gelen bilgiler arasında. Uzmanlar TikTok’un hassas bir dönemden geçtiğini ve şirketin kullanıcılara karşı bu süreçte fazlasıyla açık olması gerektiğini belirtiyor. Son dönemin fırtına gibi esen sosyal medya uygulaması TikTok, hız kesmeden indirme rekorları kırmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu