Yatırım yapmaya başla!

TikTok Gözünü Facebook’un Reklam Gelirlerine Dikti

Sosyal ağlar TikTok ve Facebook arasındaki sıkı rekabet artarak devam ediyor.
TikTok Gözünü Facebook’un Reklam Gelirlerine Dikti

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün çoğalmaya devam ediyor. Facebook ilk çıktığı dönem bu alanda herhangi bir rakibi bulunmuyordu ve kısa sürede dünyanın en büyük sosyal medya platformu haline geldi. Zaman içerisinde Twitter, Instagram, Snapchat gibi pek çok farklı sosyal ağ Facebook’un karşısına çıktı. Son yıllarda bir uygulama var ki hepsinden daha hızlı bir gelişim gösterdi.

Çin merkezli video paylaşım uygulaması TikTok, ülkemizde de olmak üzere dünyanın her yerinde büyük ilgi görüyor. Son yapılan araştırmalar TikTok’un en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu gösteriyor. Video uygulamasının bu hızlı yükselişi Facebook’u huzursuz etmiş görünüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde kendi çatısı altındaki Instagram’a video düzenleme özelliğini getireceğini duyurmuştu.

Instagram halihazırda TikTok’un bu özelliğini kopyalayarak platformun gücünü elinden almak istiyor. Ancak gelen haberler TikTok’un da boş durmadığını gösteriyor. Şirketin Facebook’un reklamverenlerini kendisine çekmek için çalışma yürüttüğü iddia edildi.

TikTok’tan Facebook’u Sinirlendirecek Hamle

TikTok’tan Facebook’u Sinirlendirecek Hamle

Yapılan bir araştırma TikTok’un Facebook’un reklam anlaşmaları yaptığı şirketleri kendisine çekmek için bir dizi faaliyetler yürüttüğünü gösteriyor. Adweek tarafından yayınlanan rapor, TikTok’un Facebook reklamlarına yönelik arama yapan şirketleri hedef aldığını ve bu şirketlere yönelik çok sayıda kampanya yürüttüğü yönünde.

Gelişmeler gösteriyor ki iki sosyal medya devi arasındaki rekabet önümüzdeki günlerde daha da artacak. TikTok’un son verileri toplamda 1 milyar indirme sayısının aşıldığını ortaya koymuştu. ABD’de de son derece popüler olan video paylaşım uygulaması mobil oyunlar harici en iyi ücretsiz uygulama olarak lanse ediliyor.

Tabi Facebook’un da boş durmadığı biliniyor. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in sızdırılan ses kayıtlarında TikTok’a yönelik nasıl rekabet edileceğine dair ifadeler yer alıyor. Facebook’un TikTok ile doğrudan rekabet edecek Lasso adında bir hizmet geliştirdiği biliniyor.

Zuckerberg’in TikTok’ta Hesabı Olabilir

Zuckerberg’in TikTok’ta Hesabı Olabilir

Çinli Bytedance’in geliştirdiği TikTok’u daha önce Facebook’tan ayrılan pek çok üst düzey yöneticiyi kadrosuna kattığı ortaya çıkmıştı. Son reklam kampanyaları ile şirket Facebook’un tepkisini iyice çekecektir. Hatırlanacağı üzere 2016’da Musicial.ly adı ile sunulmuş olan uygulamayı Facebook satın almak istemişti. Ancak Bytedance uygulamayı almış ve TikTok olarak yeniden piyasaya sürmüştü.

BızFeed’de yayınlanan bir rapor ise TikTok’ta yer alan bir hesabın Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e ait olabileceğini iddia ediyor. “finkd” kullanıcı adı ile açılmış olan bu hesabın Zuckerberg’in kendisi olabileceği belirtilirken bu konuyla ilgili Facebook’a iletilen görüşme talepleri sonuçsuz kaldı. Sosyal medya devi şu an için bu konuyla ilgili bir açıklama yapmamayı tercih ediyor.

Zuckerberg’in Twitter’daki kullanıcı cadının “finkd” olması bu iddiaları kuvvetlendiriyor. TikTok’taki hesabın şu an için 4055 takipçisi bulunuyor ve bu hesabı Selena Gomez’in aralarında olduğu pek çok isim takip ediyor. Hesapta herhangi bir paylaşım yapılmış değil. Önümüzdeki günlerde Zuckerberg’den bu konuyla ilgili bir açıklama gelir mi bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum