Yatırım yapmaya başla!

TikTok Genç Yaştaki Kullanıcıların Profillerini Gizleme Kararı Aldı

Popüler uygulama TikTok, genç yaştaki kullanıcıların profillerini varsayılan olarak gizli hale getiriyor.
TikTok Genç Yaştaki Kullanıcıların Profillerini Gizleme Kararı Aldı

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarının başında Tiktok geliyor. Çin merkezli Bytedance’ın geliştirdiği sosyal mecra tüm dünyada ve ülkemizde kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Yapılan araştırmalar da TikTok’un en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu gösteriyor. Bu denli büyüyen platform bir yandan da veri gizliliği tartışmalarının odağında yer alıyor.

Geçtiğimiz aylarda ABD hükümeti, TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığı iddiaları gündeme gelmişti. Ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen şirketin ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması isteniyor. TikTok ise son dönemde kullanıcı güvenliğine yönelik önlemlerine ağırlık vermeye başladı.

Yapılan son yenilik ise genç kullanıcı kitlesini ilgilendiriyor. Sosyal medya devi 15 yaş altındaki kullanıcıların profillerini varsayılan olarak gizleme kararı aldı. Bu kullanıcıların sadece arkadaşları profillerindeki içerikleri görebilecek.

TikTok’tan Yeni Gizlilik Hamlesi

TikTok’tan Yeni Gizlilik Hamlesi

TikTok’a 15 yaş altında yeni bir kullanıcı hesap açtığında, profilin artık varsayılan olarak gizli olacağı açıklandı. Sosyal medya devi 13 ila 15 yaş arası kullanıcılar için varsayılan ayarları güncellediğini ve videolarını kimlerin görebileceğini ve yorumlayabileceğini sınırladığını söyledi. Yalnızca arkadaş olarak ekledikleri kullanıcılar videoları görrebilecek ve hesapları diğer kullanıcılara önerilmeyecek.

Kullanıcılar hesaplarını herkese açık yapsalar bile, bu kullanıcıların videolarına herkesin yorum yapmasına izin verme seçeneğini tamamen devre dışı bırakılacak. 13 ile 15 yaş arasındaki kullanıcılar yalnızca arkadaşlarının videolarına yorum yapmasına izin verebilir veya yorumları tamamen kapatabilir.

Kullanıcıların başka bir kişinin videosunu yeniden yayınlamasına ve yanıtlamasına olanak tanıyan uygulamanın Duet ve Stitch özellikleri, 16 yaşın altındaki kullanıcılar tarafından oluşturulan videolar için devre dışı bırakılacak. Bu yaşın altındaki kullanıcıların videoları indirmeleri de mümkün olmayacak.

Gizliliğe Ağırlık Veriliyor

Gizliliğe Ağırlık Veriliyor

Sosyal medya devi geçtiğimiz yıl gençlerin hesapları için kademeli olarak daha fazla gizlilik kontrolü eklemişti. Uygulama 2020’de ebeveynlerin bir çocuğun hesabına uzaktan kısıtlamalar koymasına izin vermeye başladı ve daha sonra ebeveynlerin de çocuklarının gizlilik ayarlarını değiştirmesine izin vermeye başladı.

Şirket ayrıca önceden 16 yaşın altındaki kullanıcılar için doğrudan mesajlaşmayı da devre dışı bırakmıştı. Küçük yaş grubu için güvenlik ve ebeveyn kontrollerine gösterilen ilgi, uzmanların da beğenisini topluyor.

Common Sense Networks CEO’su Eric Berger, sosyal video platformuyla ortaklıklarına atıfta bulunarak, “13 yaşın altındaki kullanıcılar için daha iyi içerik deneyimleri geliştirmek üzere TikTok ile ortaklık yapmaktan daha fazla memnun olamazdık. Genç yaştaki kullanıcılar için uygun içerik sektörümüzde bir istisna değil kuraldır” diye konuştu.

TikTok 2019 yılında Musical.ly’yi satın alırken 13 yaş altı kullanıcılardan ebeveyn onayı almadığı için 5.7 milyon dolar tazminat ödemek durumunda kalmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum