Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Instagram ve WhatsApp için TikTok Tehdidi Büyüyor

Sosyal medya uygulamaları arasındaki rekabet artarak devam ediyor. TikTok ise rakiplerini fazlasıyla huzursuz etmeye başladı.
Facebook, Instagram ve WhatsApp için TikTok Tehdidi Büyüyor

İnternet kullanımının artması ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber sosyal medya insanların hayatında vazgeçilmez bir tutku haline geldi. Facebook, Instagram, Twitter ve WhatsApp gibi popüler mecralar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Şirket bazında bakıldığında Facebook’un bünyesindeki Instagram ve WhatsApp ile beraber dünyanın en büyük sosyal medya oluşumuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemde bir uygulama var ki Facebook’un sahip olduğu bu kitle için doğrudan tehdit haline geliyor.

Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok uygulaması hem ülkemizde hem de dünya genelinde milyonlarca kullanıcıyı peşinden koşturmaya başladı. Video paylaşım deneyimini eğlenceli bir hale getiren platform kendi fenomenlerini ortaya çıkarıyor. Uygulamanın ulaştığı indirme sayıları ise Facebook’u huzursuz edebilir. Çin’de Douyin olarak sunulan ve globalde TikTok olarak bilinen video temelli platform toplamda 1.5 milyar indirme sayısına ulaştı.

TikTok Rüzgarı Artarak Devam Ediyor

TikTok Rüzgarı Artarak Devam Ediyor

TikTok ile ilgili yakın geçmişte yapılan araştırmalar uygulamanın indirme hızı olarak tüm rakiplerini geride bıraktığını ortaya koymuştu. Benzer haberler ile sıkça gündeme gelen platform bünyesine yeni özellikler katarak kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Son olarak kullanıcılar için e-ticaret adreslerini profillere eklenmesine izin vereceğini açıklayan sosyal medya devi, yakın gelecekte alışverişin merkezli konumuna gelebilir.

Video uygulamasının son indirme rakamları da bu ihtimali doğrular nitelikte. Araştırma şirketi Sensor Tower tarafından hazırlanan rapor, TikTok’un sadece bu yıl içerisinde 600 milyonu aşkın indirme sayısına ulaştığını gösteriyor. Bu sayı ile TikTok’un geçtiğimiz yıla göre indirme sayısını yüzde 6 oranında artırdığı ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında 1 milyar barajını geride bırakan sosyal medya uygulamasının bugün itibariyle bu sayıyı 1.5 milyara çıkardığı açıklandı. Bu sayı işe TikTok’un Facebook ve bünyesindeki diğer sosyal medya uygulamaları ile kısa sürede rekabet eder hale geldiğini görüyoruz.

TikTok, Facebook’a Kafa Tutuyor

TikTok, Facebook’a Kafa Tutuyor

Sensor Tower araştırması TikTok ile beraber diğer sosyal medya platformlarına olan ilgiyi de gözler önüne seriyor. Son yılların en popüler uygulamalarından biri olan Instagram ve 2.5 milyarı aşkın kullanıcı sayısıyla zirvede olan Facebook 2019 yılı özelinde TikTok’un gerisinde kalmış görünüyor. 2019 yılı bazında hesaplanan indirme sayısında TikTok’un Facebook ve Instagram’ı geride bıraktığı ve toplam sıralamada 3. sırada olduğu görülüyor.

Listenin ilk 2 sırasında ise WhatsApp ve Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger yer alıyor. TikTok 2016 yılında piyasaya sunuldu ve çok kısa sürede her geçen gün daha popüler hale geliyor. Uygulamanın 3 yıl gibi kısa bir dönemde Facebook ve bünyesindeki platformları tehdit eder hale gelmesi büyük başarı. Platform geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerde açılan soruşturma haberleri ile gündeme gelmişti.

ABD yönetimi ise TikTok’u ‘Ulusal Güvenlik Tehdidi’ olarak gördüğünü açıklamıştı. Video paylaşım uygulaması ağırlıklı olarak müstehcen ve şiddet temalı görüntüler ile tüm çevrelerden eleştiri alıyor. Ancak uygulamanın indirme sayısı ise her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor. TikTok bu eleştirilere yönelik herhangi bir açıklama bugüne kadar yapmış değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum