Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TikTok Epilepsi Hastalarını Etkileyecek Videolara Karşı Kullanıcıları Uyaracak

TikTok epilepsi hastalarını etkileyecek ışığa sahip videolara karşı uyarı özelliğine kavuşuyor.
TikTok Epilepsi Hastalarını Etkileyecek Videolara Karşı Kullanıcıları Uyaracak

Çin merkezli bilişim şirketi Bytedance’ın geliştirdiği TikTok son yılların en popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Son dönemde ABD baskısı ile daha çok adından söz ettiren paylaşım uygulaması milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Yapılan araştırmalar TikTok’un kullanıcı sayısını en hızlı artıran uygulama olduğunu ortaya koyuyor. Sosyal medya devi sunduğu deneyimi bir üst seviyeye taşımak için aldığı önlemlere yenilerini ekliyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal mecra ebeveynlere çocukları üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlayacağını açıklamıştı. TikTok eğlenceli yapısı nedeniyle pek çok kişinin uygulama üzerinde uzun süre vakit geçirmesine neden olabiliyor. Bu durum sağlık sorunları olanlar için risk teşkil ediyor. Sosyal mecra epilepsi hastalığını taşıyan insanları korumak adına yeni bir özelliğe kavuşuyor. Hastaları etkilemesi muhtemel videolara karşı epilepsi hastalarının uyarılacağı belirtildi.

Epilepsi Hastaları için Yararlı Özellik

Epilepsi Hastaları için Yararlı Özellik

Epilepsi hastaları tehlikeli potansiyele sahip olan ışıklara karşı duyarlı olabiliyor. TikTok ise sayısız videonun paylaşıldığı bir platform ve bazı içerikler bu hasta grubunu etkileyebilir. Şirket epilepsiyi tetikleyecek niteliğe sahip olan videolara karşı halihazırda içerik oluşturucuları uyarıyor.

Bu uyarılara artık ilgili videolar ile karşılaşan herkes eklenmiş olacak. Bu ayar kullanıcı isteğine bağlı olarak etkinleştirilecek. Bu seçenek uygulamanın erişilebilirlik ayarlarında yer alacak. Uzmanlar videolarda yanıp sönen ışıkların epilepsi hastalarında nöbet tetikleyebileceği konusunda uyarıyor.

ABD Epilepsi Vakfı Başkanı ve CEO’su Laura Thrall yapılan iş birliği ile ilgili, “Işığa duyarlı epilepsi hastaları için ilgili videolar az olsa da, etkileri oldukça ciddi olabilir. Epilepsi hastası olan kişilerin TikTok’ta içerik görüntülerken kendilerini güvende hissedebilmeleri sorunun ele aldığını görmek harika. Bu girişimde TikTok ile birlikte çalıştığımız için gurur duyuyoruz ve devam eden işbirliğimizi gerçekten takdir ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

TikTok yönetimi uygulamayı daha güvenli hale getirmek adına Avrupa, Japonya ve Güney Kore’deki epilepsi kurumlarıyla iletişimde bulunduğunu belirtiyor. Epilepsi hastalarına yönelik yeni özellik önümüzdeki günlerde uygulama genelinde kullanıma sunulacak. Benzer bir sistemi Sony de uyguluyor. PlayStation konsolları açıldığında epilepsi hastalarına karşı uyarıda bulunuluyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum