Yatırım yapmaya başla!

TikTok Üzerinde Yapılan Araştırmada Deepfake Algoritması Tespit Edildi

Yapılan bir araştırma TikTok’ta deepfake içerikli kodları ortaya çıkardı.
TikTok Üzerinde Yapılan Araştırmada Deepfake Algoritması Tespit Edildi

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan TikTok, kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Ülkemizde de büyük ilgi gören uygulama Çin merkezli bilişim şirketi Bytedance tarafından geliştirildi ve sürekli yeni güncellemeler almaya devam ediyor. Bir süredir TikTok ABD cephesinden geçen soruşturma ve inceleme haberleriyle gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’den sonra Güney Kore’de de TikTok’a yönelik soruşturma başlatıldığı ortaya çıkmıştı.

Şirkete yöneltilen suçlamaların başında kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmak yer alıyor. Kişisel verileri depolaması iddiasıyla suçlanan sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde musical.ly’nin satın alma sürecine dair güvenlik incelemesine tabi tutulmuştu. Son olarak uygulama geliştiriciler TikTok üzerinde yeni bir araştırma daha yaptı ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Uygulamanın kodlarında deepfake algoritmasına işaret eden kodlara rastlandı.

TikTok’ta Deepfake Kodları Ortaya Çıktı

TikTok’ta Deepfake Kodları Ortaya Çıktı

Son dönemde yapay zekada yaşanan büyük gelişmeler ışığında deepfake videoların sıkça paylaşıldığına tanık oluyoruz. Bu videolar ile herhangi bir kişinin yüzünü başka bir videodaki kişiye yerleştirmek mümkün oluyor. Dolayısıyla çok sayıda asılsız haber ve paylaşımın oluşturulmasına zemin hazırlanıyor. Facebook ve Twitter’ın bu videolar ile mücadele etmek adına bir süredir yeni önlemler aldığı biliniyor.

Yapılan araştırma TikTok’un uygulama kodlarında biyometrik yüz taramasına dair algoritmalara rastladı. Pek çok farklı açıdan yüz taraması yapabilen bu algoritma, elde ettiği verileri kolaylıkla başka bir videonun içerisine entegre edebiliyor. TikTok’un geliştiricisi Bytedance’ın bu özelliği kullanıcıların eğlenmesi amacıyla yapmış olsa da, deepfake ile ilgili gelişmeler tedirgin ediyor. Çinli şirket bu özelliğin önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan bir yüz tarama aracı olduğunu belirtiyor ve videolar ile sınırlı olacağının altını çiziyor.

Bytedance adına açıklama yapan bir şirket sözcüsü, “Douyin, kanunları ve yönetmelikleri önemsiyor. Dolayısıyla bu tür kullanıcı verilerinin hiçbirini depolamıyor ya da kullanmıyoruz” diye konuştu. Sosyal medya devi son dönemde gündeme geldiği tüm olumsuz haberler ve incelemelere rağmen kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Son rakamlar şirketin 1.5 milyardan fazla indirme sayısına ulaştığını ortaya koymuştu. 2017 yılında start alan platform kısa sürede en hızlı şekilde yayılan uygulamaların başında geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum