Yatırım yapmaya başla!

TikTok Çocuklara Yönelik Gizlilik İhlali Yapmakla Suçlanıyor

Popüler uygulama TikTok için yeni bir gizlilik ihlali iddiası daha ortaya atıldı.
TikTok Çocuklara Yönelik Gizlilik İhlali Yapmakla Suçlanıyor

Sosyal medya uygulamalarının kullanım alanı her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi en popüler platformlar he gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Bir uygulama var ki kısa süre içerisinde en az bu platformlar kadar popüler hale geldi.

Çin merkezli teknoloji şirketi Bytedance tarafından geliştirilen TikTok’tan bahsediyoruz. Video paylaşım platformu son dönemin en çok indirilen uygulamaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ancak uygulamanın bu denli kısa sürede çok popüler olması, çeşitli sorunları da beraberinde getirmeye başladı. Son günlerde ABD cephesinden TikTok’a yönelik suçlayıcı yaptırımlar uygulanıyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket Çin hükümetini eleştiren genç bir kızın hesabını kaldırmış ve gelen tepkiler sonrası özür açıklaması yapılmıştı. Bir diğer iddia ise sosyal medya devinin engelli kullanıcıların paylaşımlarını bilinçli olarak kısıtlandığına yönelik. Henüz bu gelişmeler sıcaklığını korurken şirkete çocuk kullanıcıları ile ilgili yeni bir suçlama daha yapılıyor.

TikTok’a Yönelik Yeni Suçlama

TikTok, ABD’nin Radarında

Geçmişte Musical.ly olarak bilinen uygulama 2017 yılında Bytedance tarafından satın alınmış ve ismi TikTok olarak değiştirilmişti. Çin’de Douyin olarak sunulan uygulama hemen her yaş kitlesi kullanıcı tarafından büyük ilgi görüyor. Uygulamanın 2 yıl gibi kısa süre adeta patlama yapması tüm çevrelerin dikkatini buraya topladı. Şirket bu sefer yeni bir şikayet ile gündeme geldi. Geliştirici şirket Bytedance’ın 13 yaş altındaki kullanıcıların verilerini Musical.ly’nin izni olmadan topladığı iddia ediliyor.

Bu işlemin ebeveynlerin izni olmadan yapıldığı belirtiliyor ve verilerin üçüncü taraf platformlara satıldığı da ortaya atılan iddialar arasında. Halihazrda ABD’de Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası mevcut ve bu yönetmelik çocukların ebeveynlerinden izinsiz verilerinin toplanmasının önünde engel oluşturuyor. ABD Federal ve Ticaret Komisyonu tarafından açıkan dava sonrası TikTok’un ne gibi yaptırımlar ile karşıya kalacağı ise merak konusu oldu.

Sosyal medya devi konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve “Şikayet dosyasındaki iddialardan bir süre önce haberimiz oldu. Bu iddiaların büyük kısmına karşı çıksak da, sorunların çözümü için konunun taraflarıyla görüşmeye devam ediyoruz. Kısa süre içinde bir çözüm açıklamayı umuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

TikTok, ABD’nin Radarında

TikTok, ABD’nin Radarında

Bilindiği üzere son dönemde ABD yönetimi Çin’e ve bu ülkede faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine karşı katı bir tavır takınıyor. Bu şirketler arasında son dönemde Bytedance’ın adı sıkça geçmeye başladı. ABD’li bürokratlar TikTok’un kullanıcı verilerini izinsiz br şekilde Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor.

Ardı ardına gelen suçlamalar ve açılan davalar sonrası TikTok’un çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz görünüyor. Halihazırda Bytedance’ın geliştirdiği TikTok uygulaması ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanıyor. Çalkantılı dönem yaşamasına rağmen popüler uygulama milyonlarca kullanıcı tarafından indirilmeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum