Yatırım yapmaya başla!

TikTok Çin Hükümetini Eleştiren Bir Hesabı Kaldırmak ile Suçlanıyor

TikTok’un Çin hükümetine yönelik eleştirilerde bulunan Afgan asıllı bir kızın hesabını kapattığı belirtiliyor.
TikTok Çin Hükümetini Eleştiren Bir Hesabı Kaldırmak ile Suçlanıyor

Sosyal medya uygulamaları arasında en hızlı yükselişi sergileyen platformların başında TikTok geliyor. Ülkemizde de büyük ilgi gören uygulama çok sayıda fenomeni ortaya çıkarıyor. Çin merkezli şirket Bytedance tarafından geliştirilen uygulama öyle ki Facebook gibi bir dev tarafından bile tehdit olarak algılanmaya başlandı. ABD yönetiminin de TikTok’a yönelik pek çok uyarıda bulunduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde ABD ordusunun askerlerin üniformalı olarak TikTok kullanmasını istemediği gündeme gelmişti.

Sosyal medya devi Trump yönetimi tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak görülüyor. Şirketin Çin hükümeti lehine veri topladığı iddiaları kamuoyunda yer alıyor. TikTok ise kendisine yöneltilen bu suçlamaları kabul etmiyor. Bu gelişmeler sonrasında tüm dikkatleri TikTok’un üzerine toplayacak yeni bir gelişme yaşandı. Şirketin Çin hükümetinin Uygur Türklerine yaptıklarına yönelik eleştirilerde bulunan bir kullanıcının hesabını kaldırdığı ortaya çıktı.

TikTok’tan Tepki Çekecek Davranış

TikTok’tan Tepki Çekecek Davranış

Bilindiği üzere son dönemde Çin hükümeti ile Uygur Türkleri arasında yaşanan üzücü olaylar dünya gündeminde yer buluyor. Hükümetin Uygur Türklerini Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde özel kamplarda tuttuğu sürekli iddia ediliyor. Bu iddialarda bulunan Feroza Aziz adlı Afgan asıllı ABD vatandaşı bir kullanıcı TikTok tarafından yaptırım ile karşılaştı.

17 yaşındaki genç kızın TikTok’ta bir video paylaştığı ve bu videoda Çin hükümetinin yaptıklarını Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudilere yaptıkları ile bir tuttuğu görülüyor. Paylaşılan bu video TikTok’ta kısa sürede çok sayıda kullanıcı tarafından izlendi. Bu durum sonrası sosyal medya devi ilgili hesabı kaldırdığı ortaya çıktı. Aziz daha sonrasında Twitter hesabından bir paylaşım yaptı ve TikTok’un yeni bir içerik paylaşımını engellediğini söyledi.

Sosyal medya devi ise konuyla ilgili kendisine yapılan suçlamaları reddediyor. Şirket ilgili içeriğin siyasi hassasiyetlere uygun olmadığını belirtiyor. TikTok hesabı yasaklanan kişinin geçtiğimiz günlerde yine terörizm içerikli paylaşımlar yaptığı nedeniyle benzer bir yaptırım ile karşı karşıya kaldığını açıkladı. Yeni yasaklama ile Afgan asıllı genç kızın akıllı telefonuna özel bir yasaklama getirildi.

TikTok Çin Hükümetine Yakın Olmakla Tepki Topluyor

TikTok Çin Hükümetine Yakın Olmakla Tepki Topluyor

Bilindiği üzere ABD ve Çin arasında başta ticari olmak üzere pek çok alanda soğuk savaş hakim. TikTok ise Trump yönetiminden gelen tepkilerden nasibini alıyor. Şirket sürekli Çin hükümeti lehine hareket etmekle suçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na sızdırılan belgelerde Çin hükümetinin Uygur Türklerinin beyninin yıkanması için hazırladığı resmi evraklar ortaya çıkmıştı.

Yapılan geniş çaplı araştırma sonrası Çin hükümetinin sistematik bir beyin yıkama operasyonu içerisinde olduğu resmi olarak ortaya konmuştu. Çin yönetimi ise bu kamplarda bulunan kişilerin gönüllü olarak eğitim alma amacıyla katıldığını iddia ediyor.

TikTok’ta konuyla ilgili paylaşılan son video kısa sürede 1.4 milyon kişi tarafından izlendi ve 500 bin geri dönüş aldı. Video daha sonra Aziz’in Twitter hesabından paylaşıldı ve burada da 5 milyon görüntüleme sayısına ulaştı. Paylaşılan içeriği videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum